Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Farbičkovo s Ahinsa Shoes: barefoot roztomilé topánočky do mesta

Autor: Katka Dátum: 21.4.2016 Zobrazenia: 899 x
Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Keďže už niekoľko rokov bývame s Petríkom na dedine a svoj voľný čas trávime najradšej niekde na horách či v prírode, tak mestskému prostrediu veľmi neublížime ani v rámci "piatkových večerov" - to už častejšie sa vytrepeme sadnúť na niektorú z horských chát a keď ideme raz do týždňa na nákupy do mesta, je to pre mňa vcelku kultúrna udalosť. :) Čo sa týka mojich "hanďár" (ako to Petrík inak ani nenazve :D), na doma sú to teda tepláky, v prírode športové oblečenie a sem-tam medzi ľudí klasika rifle-tričko-mikina/sveter. Aj z tohto dôvodu sa až tak veľmi "nepotrebujem kamarátiť" s módou čo sa týka elegantnejšieho oblečenia, keďže ani nie je mnoho príležitostí na jeho vynosenie, a tak mi naň sadá prach. :D Aj keď ... nedávno mi anonymný hejter vytkol, že "trávim málo času na horách a priveľa v kaviarničkach a divadielkach", čím mi pripomenul, že som v divadle nebola riadne dlhú dobu. Fíííha! Uvedomila som si, že mi to chýba, pretože v Slovenskom komornom divadle v Martine máme neskutočne talentovaných hercov a výborne zinscenované hry, ktoré rozhodne stoja za pozretie. A tak aj vďaka vtipným rečiam neznámeho sa spustil sled okolností, ktorý ma zrazu do toho divadla privial niekoľkokrát v krátkom čase - naposledy napr. Frankenstein (moje svedomie), zimomriavky po celom tele. :) Aj preto sa spomínanému človeku chcem znovu verejne poďakovať. Díki Ti!

Ale prečo to spomínam? Pretože táto nečakaná "kultúrna zmena" mi predostrela klasický ženský problém "čo na seba". :-D Nejaké to slušnejšie oblečenie v pohode splaším a oprášim z útrob skrine, no big deal. Ale čo topánky? No to znie celkom hlúpo ... ale?

Tí, ktorí Janurky sledujete už dlhšie, viete, že čo-do topánok sa orientujeme na bežecké minimalistické a barefoot - aj na vyššie hory, aj v zime do snehu, aj v lete do blata, atď. Či to sú trailové Inov-8 Baregrip, Petríkove Merrellky alebo moje "polocestné" New Balance Minimus - na všetky z nich sme už písali recenzie - a všetky z nich už úspešne doslúžili alebo sú aktuálne v pokročilom štádiu "rozkladu". :D A práve kvôli tomu, že sme začali behávať v barefoot obuvi a postupne aj naboso, zo spučených prstov v klasických tesných topánkach sa nám rýchlo navrátili do "prirodzeného stavu" (nevbočený palec oddelený od prstov a smerujúci rovno až mierne dovonka, taktiež všetky prsty schopné oddeliť sa od seba, možnosť s nimi hýbať, ako si človek zmyslí a pod. - napr. poznám ľudí, ktorý riadene svojimi prstami na nohách pohnúť nevedia).

Naše topánky (aj tie barefoot) nám začali byť čoraz viac tesné, napriek tomu, že si pri nich dá výrobca zväčša viac záležať na širšom priestore pre prsty, než je tomu u klasiky. Avšak nie dosť. Ja som práve NB Minimusy nosila všade mimo behania - aj do mesta, na návštevy, ... ale už sú vhodné tak maximálne na prácu v záhrade a do tej radšej chodím bosá. :D Postupne sme teda presedlali kvôli dostatku priestoru pre prsty a aj kvôli ďalším zdravotným výhodám na bežecké Luna sandále - tie sme si už predstavovali v tomto článku.

V Lunách trávim už od februára tak 90% času v teréne, zvyšok naboso alebo sem-tam ešte v starších tesnejších topánkach, keď ma okolnosti "dotlačia". Všetky uzavreté topánky, ktoré som mala, ma už omínajú a nerváčia - číny, balerínky, kecky, ... vysoké opätky sú zdravotná smrť, tým som sa oblúkom vyhýbala vždy.

A tu sa dostávam k pointe s divadlom - nemám "slušné" topánky

Do divadla som si na tých pár ráz požičala viaceré od mamy (má o pol čísla dlhšiu nohu, takže "malé" mi neboli). A i tak, bolo to príšerné - odvyknuté prsty stlačené na pár hodín k sebe bez dostatku miesta, priam na porazenie. A chodiť v čižmách so "slabým" 1 cm opätkom? Vykrúcalo mi nohy do strán presne ako v Petríkovej úvahe o rotácii chodidiel, stabilita žiadna, nohy kričali protestom. No na Luna sandálky bolo v tom čase ešte mimo behu pomerne chladno a celkovo - už tak dosť ľudského pobúrenia a pohoršenia v nich vzbudzujem v obyčajnom obchode, na ulici aj na kopcoch a nie to ešte niekde, kde sa človek "musí" pekne obliecť. :D Kto vie, možno v najletnejšom lete ma v nich aj do divadla pustia, ale inak je človek neznaboh a nekultúrne hoviatko? :) Nuž, mať jedny mestské slušácke "botky do robotky" by bolo pre mňa tak akurát.

Takže hľadám slušné a pritom zdravé topánky!

Napriek môjmu nekonečnému úvodu, pri ktorom ste zrejme všetci zaspali, tento článok bude o konkrétnych topánkach. :D Pretože aj ľudia so širokými prštekmi môžu niekedy chcieť obuť pekné "uzavreté" topánky bez toho, aby si dochrámali chodidlá. :) A našla som - ani nie tak ďaleko, v susednom Česku.

Sú to topánky Ahinsa Shoes - zoznámte sa!
Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

K Ahinsa Shoes som sa dostala náhodou cez facebook v niektorej zo skupín, ktoré sledujem. Bola tam debata o jednej nemenovanej asi najznámejšej značke bežeckej/lifestylovej barefoot obuvi, ktorá sa prezentuje mimo iné aj dostatkom miesta pre prsty, a nejaký chalanisko napísal, že jemu sú príliš tesné. Ja mám práve s tou značkou podobnú skúsenosť. Takže som hneď zbystrila pozornosť. Ďalej napísal, že je už dlhodobo maximálne spokojný s Ahinsa Shoes ... Nepoznám ... Hmm, tak googlim hneď, nie? :D Web aj fejsbuček. A bisťu!

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara
Čo znamená Ahinsa?

Ahinsa alebo aj Ahimsa je starý védsky výraz a znamená "nenásilie" - neublížiť, nespôsobiť ujmu. Nenásilie sa v tomto ponímaní vzťahuje na všetky žijúce bytosti, vrátane zvieracej ríše - pretože všetky bytosti majú v sebe iskru božskej duševnej energie, a tak kto ublíži iným, ublíži aj sám sebe. Hmm, s tým sa viem stotožniť. :)

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara
Akú filozofiu zastáva Ahinsa Shoes?

Výroba týchto topánok sa riadi 3 základnými princípmi:

  • nenásilie na našom zdraví - aby noha, chodidlo a prsty mohli prirodzene pracovať a neboli obmedzované, topánky Ahinsa sú navrhované v spolupráci s fyzioterapeutmi
  • nenásilie na zvieratách - topánky sú 100% vegánske, čo znamená, že na ich výrobu neboli použité žiadne živočíšne zložky (časti zo zabitých zvierat)
  • nenásilie na ľuďoch - snaha o etickú výrobu, tzv. "fair trade", vhodné sociálne a ekonomické podmienky pre pracovníkov
Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Taktiež Ahinsa shoes dbajú na to, aby topánka rešpektovala anatomický tvar a funkciu nohy, čo v praxi znamená, že má dostatok miesta pre prsty (širokú špičku), nulový sklon medzi pätou a špičkou (bez podpätku), tenkú a ohybnú podrážku, minimálnu hmotnosť a nedeformuje nohu - cítite sa takmer ako naboso.

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Veru som ich od tej debaty na FB priebežne obzerala, zisťovala info - Ahinsa Shoes má v ponuke mnoho modelov - letné aj zimné zateplené, viacero prevedení, dizajnov či podrážok ... A k tomu ručná práca - celý výrobný postup si môžete pozrieť tu, mňa osobne veľmi zaujalo, koľko rôznych krokov je potrebných k vytvoreniu hotovej topánky. :-) Ahinsa shoes kladú dôraz aj na ekológiu a použitie tuzemských materiálov - z každého nákupu topánok časť peňazí ide na Nadáciu Partnerství na výsadbu a ochranu stromů. Výroba topánok prebieha výlučne v Českej Republike, pričom materiály na ňu použité pochádzajú výlučne z krajín EÚ a väčšina priamo z Česka.

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Jediné, čo ma odrádzalo od okamžitej kúpy, bola cena. Nie preto, že by sa mi zdali byť drahé za tie parametre, ktoré spĺňajú - aspoň pri tomto produkte je totiž isté, že človek, ktorý si s nimi dal prácu, za to dostal aj adekvátny plat. Nie ako je tomu v Číne a podobných krajinách, kde dochádza k príšernému vykorisťovaniu ľudí. Pokiaľ ide skutočne o "fair trade", tak takéto ceny by mali byť normálne pri všetkých handmade výrobkoch.

Pekné video o tom, ako sa k nám dostávajú rôzne výrobky a čo sa s nimi deje po tom, ako ich už nechceme, nájdete tu - Príbeh vecí s českými titulkami.

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Cena ma odrádzala z dôvodu, že najprv som si chcela na vlastné oči "overiť", že tieto topánky sú skutočne tak široké, ako sľubujú a taktiež, akú veľkosť reálne potrebujem v prípade, že šírka bude vyhovovať. A to cez internet iba z fotky človek nezistí. O pár mesiacov došlo na príležitosť ísť si ich obzrieť naživo do predajne v Brne - a naozaj. Krásne roztomilé široké papučky - "čaptošky", pohodlnosť sama aj pri úmyselnom rozťahovaní prstov do šírky, ako sa len dalo. No nemali konkrétne ten pestrofarebný model, ktorý som chcela - ten bol ešte len vo výrobnej príprave v novej kolekcii. Takže čakanie cca ďalší mesiac - a nakoniec mi ich daroval Petrík s mojimi rodičmi k narodeninám. Designový model "dúhová Sundara". Ďakujem mocne tuho! :)

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara

Topánočky som obdržala v látkovom vrecúšku spolu s druhými (modrými) šnúrkami - veľkosť som zvolila 39, pričom bežne nosím 38,5. Skúšala som si totiž v predajni 38-čky a tie boli akurát. Kto len začína s barefoot obuvou či "prebúdzaním" svojich chodidiel, myslím, že si bohate vystačí s napasovanou veľkosťou. Ale keďže ja podozrievam svoje nôžky z toho, že sa ešte budú rozširovať, tak som radšej vzala rovno o trochu väčšie. Noha v topánke pri pohybe však pracuje a "skracuje ju", tak zatiaľ sa zdá, že som urobila dobre. :) Chalanisko, ktorý mi ich priniesol, hovoril, že niektorí ľudia si vyžiadali ešte širší model, takže špeciálne pre nich by sa mali vyrábať aj extra široké. Sami na stránke píšu, že v prípade individuálnych úprav ich treba smelo kontaktovať. :)

Ahinsa shoes - model dúhová Sundara
Nuž a čo dodať?

Momentálne mám teda na moje nohy vhodné 3 páry topánok - 2 páry Luna sandálov (model Oso a Venado) a 1 pár Ahinsa Shoes (model dúhová Sundara). Z tých starších, teraz už tesných, môžem akurát tak porozdávať a ak ma v niektorých z nich náhodou ešte uvidíte, budete vedieť, že trpím ... :D Ale to dám najavo už od posluchu nadávačným hundraním. :D

Každopádne, o oboch modeloch Luna sandálok a taktiež aj farbičkových Ahinsa Sundarách budem ešte určite recenzovať časom - nateraz sa teším na naberanie skúseností a užívanie zážitkov v nich. :-)

Majte sa pekne a ľúbte seba aj svoje nôžky,

Komentáre:
16-07-2016 10:54

No nevím, Ahinsky jsou krásné, taky je mám, ale do divadla bych v nich určitě nešla.... to spíš BF balerínky... ..
18-07-2016 06:35

A. : zato ja v pohode áno, každý v tom, čo mu vyhovuje ... :-) konieckoncov, veď je to nepodstatné.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová