Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Energetický metabolizmus - prehľad

Autor: Petrík Dátum: 14.12.2014 Zobrazenia: 1206 x
Pre tento článok je k dispozícii aj mapa, ktorá uľahčuje orientáciu v súvisiacich a nadväzujúcich článkoch.
zobraziť mapu

V predchádzajúcich článkoch boli rozobraté makronutrienty v potrave z hľadiska ich chemickej štruktúry a spôsobu trávenia v ľudskom tele. V článkoch sa môžete ľahko zorientovať kliknutím na mapu článkov vpravo.

V tomto a nadväzujúcich článkoch sa budem venovať tomu, čo sa deje s makronutrientami po ich strávení a vstupe základných zložiek do krvi.

Po strávení sacharidov teda do krvi vstupujú monosacharidy glukóza, fruktóza a galaktóza, pri tukoch sú to voľné mastné kyseliny (mnoho druhov) a glycerol. No a u bielkovín je to 21 (23) druhov aminokyselín. Tieto základné látky môžu byť použité ako stavebná látka alebo ako palivo v energetickom metabolizme. A práve v energetickom metabolizme sa ukazuje, aká je príroda vynaliezavá a ako to v nej všetko do seba zapadá, pretože metabolické dráhy všetkých makronutrientov končia v spoločnom bode a mnohé dráhy sú obojsmerné. Veľmi pekne to zobrazuje nasledovný obrázok:

dráhy energetického metabolizmu
Základné dráhy energetického metabolizmu - zdroj: Voet, Voetová: Biochemie, 1995

Pre začiatok je potrebné osvetliť spodok obrázka, kde vzniká ATP. Tejto tématike bude venovaný samostatný článok, zatiaľ len zbežne. ATP je skratka pre adenozín trifosfát. Táto látka sa označuje tiež ako univerzálne energetické platidlo bunky. Prakticky všetky pochody v bunke potrebujú pre krytie energetických nárokov ATP a preto všetky makronutrienty končia práve v tejto podobe.

Vytvorenie ATP nadväzuje na takzvaný citrátový alebo Krebsov cyklus. Je to akoby spoločná križovatka všetkých zložiek makronutrientov, metabolické dráhy sa tu stretávajú a prelínajú. Tento cyklus prebieha nepretržite vo všetkých bunkách tela, aby boli zabezpečené energetické nároky.

A teraz poďme odhora:

Glukóza ktorá vstúpi do krvi sa môže využiť na syntézu glykogénu v pečeni a svaloch, ak je to potrebné - t.j. jeho zásoby sú znížené napríklad podaním väčšieho výkonu (glykogén je zásobáreň glukózy v tele, pripravený k okamžitému použitiu). Alebo sa môže priamo použiť ako palivo pre bunky. V tejto metabolickej dráhe sa mení na glukózu-6-fosfát, fosfoenolpyruvát, pyruvát a nakoniec na acetyl koenzým A (acetyl CoA), čo je vstupný bod do citrátového cyklu.

Fruktóza v krvi je svalovými bunkami oveľa menej preferovaná ako palivo, väčšia časť z nej sa spracúva v pečeni a tukovom tkanive a ukladá sa do formy tuku, prípadne poslúži na regeneráciu pečeňového glykogénu.

Galaktóza je konvertovaná na glukózu-6-fosfát a pokračuje ďalej po dráhe ako glukóza.

Mastné kyseliny a glycerín z potravy môžu byť použité na vytvorenie triacylglycerolov (tukov) v tukových bunkách, alebo ako základ pre syntézu ďalších látok. Môžu byť použité aj ako palivo pre svalové bunky. V procese tzv. beta oxidácie mastných kyselín sú z ich reťazca postupne odštepované uhlíky za vzniku acetyl CoA, presne takého istého ako pri glukóze. Glycerín sa metabolizuje v pečeni na glukózu.

Konečnými odpadovými látkami pri energetickom metabolizme sacharidov a tukov sú oxid uhličitý a voda. Oxid uhličitý sa z tela vylúči dýchaním, voda sa využije v ďalších procesoch alebo vylúči močom, stolicou či potením. Zaujímavým poznatkom, ktorý z toho vyplýva: aj keby človek nevylučoval moč, stolicu, nepotil sa a dýchal bez vydychovania vodných pár, tak bude strácať hmotnosť (samozrejme veľmi pomaly). Z tela každým výdychom odchádza uhlík v podobe oxidu uhličitého.

Situácia pri aminokyselinách je o čosi zložitejšia. Ich hlavnou úlohou po vstupe do krvi je syntéza nových bielkovín pre telo, ktoré slúžia na opravu poškodených buniek a výstavbu nových. Ako palivo sa používajú buď pri nadbytočnej konzumácii alebo pri nedostatku iných palív. Najprv však musia prejsť procesom deaminácie.

Aminokyseliny obsahujú vo svojej štruktúre dusík, ktorý však nie je používaný v energetickom metabolizme. Preto je pri ich použití ako paliva potrebné dusíkovú skupinu odstrániť. Toto sa deje v pečeni prostredníctvom takzvanej deaminácie. Dusíková skupina je prevedená na amoniak alebo aspartát a následne na močovinu, ktorá sa následne vylučuje z tela močom. Z aminokyselín zostanú takzvané uhlíkové kostry, ktoré ďalej degradujú. Oproti sacharidom a tukom pribúda odpadový produkt - močovina - a samotný proces deaminácie vyžaduje energetické vstupy od tela.

Osud zvyšných uhlíkových kostier je rôzny, záleží od konkrétnej aminokyseliny. Niektoré sú glukogénne, t.j. ich kostra sa mení na medziprodukty v dráhe glukózy, iné sú ketogénne, ich uhlíkový zvyšok sa mení na ketóny a z nich na acetyl CoA, prípadne priamo na acetyl CoA. Niekoľko aminkyselín môže fungovať obomi spôsobmi. V obidvoch prípadoch sa stávajú vstupmi citrátového cyklu. Uhlíkové kostry končia svoju cestu takisto v podobe vody a oxidu uhličitého.

V ďalších článkoch sa pozrieme podrobnejšie na jednotlivé metabolické dráhy.

Petrík

Pre tento článok je k dispozícii aj mapa, ktorá uľahčuje orientáciu v súvisiacich a nadväzujúcich článkoch.
zobraziť mapu
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová