Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Recenzia: Mixér Vitamix TNC 5200

Autor: Petrík Dátum: 22.6.2016 Zobrazenia: 771 x
Vitamix TNC 5200

Zhruba pred dvomi rokmi (pred letom 2014) sme sa konečne odhodlali ku kúpe profi mixéru - vtedy sa ešte u nás dali jednoduchšie zohnať len tie od firmy Vitamix. Trochu nás mrzela cena, ale nakoniec sme predsa len zobrali model TNC 5200. Čo tomu predchádzalo a aké mixéry sme dovtedy vyskúšali (a zničili :D), sa dozviete v článku Petríkove pojednanie o mixéroch. Dnes sa podrobnejšie pozrieme na Vitamix a naše dvojročné skúsenosti s ním.

Vitamix TNC 5200

Popis výrobcu:
 • Pripravte hociktorý chod vášho doma pripraveného jedla - od mrazených nápojov po krémové dezerty - v priebehu minút. Vitamix 5200 je univerzálny nástroj pre rodinné jedlá.
 • Veľkosť a tvar 2 litrovej nádoby je ideálna na mixovanie stredných a veľkých dávok.
 • Ľahko kontrolovateľná rýchlosť pre dosiahnutie rôznych textúr - môže sa meniť aj počas mixovania.
 • Sila a presnosť patentoveného dizajnu sú schopné pomlieť akékoľvek semiačka, aj tie najmenšie.
 • Čepele Vitamixu dosahujú dostatočnú rýchlosť na vytvorenie trecieho tepla schopného ohriať ingrediencie za asi 6 minút.
 • Čepele: laserovo vyrezané z nerezovej ocele, priemer 7,62 cm
 • Príkon: 2 HP (1491 W)
 • Hmotnosť: 4,75 kg
 • Dĺžka prívodu: 1,8 m

Technické riešenie a konštrukcia

Asi najviac namáhanou konštrukčnou časťou u veľkých mixérov so samostatnou motorovou časťou a oddeliteľnou mixovacou nádobou je práve prenos výkonu medzi hriadeľom motora a čepeľami. Toto je zároveň aj najčastejšie miesto poruchy. Pri Vitamixe je to vyriešené elegantne a robustne - na spodku mixovacej nádoby je kovová hviezdica, ktorá zapadá do protikusu na hriadeli motora. Nádoba sa na motorovú časť iba voľne položí, nič sa nezacvakáva - po zapnutí motora sa sama trochu pootočí a vycentruje do správnej polohy. Hriadeľ čepelí je uložený v masívnom ložisku. O vhodnosti takéhoto riešenia svedčí to, že po dvoch rokoch intenzívneho (a niekedy nie úplne šetrného) používania nejavia súčiastky žiadne viditeľné opotrebovanie, obrúsenie či vznik vôlí. Dokonca pocitovo je aj zvuk stále rovnaký.

Vitamix TNC 5200 - detail hriadeľa motora
Vrch motorovej časti, kam sa kladie mixovacia nádoba ...
Vitamix TNC 5200 - detail hriadeľa čepelí
... a spodok mixovacej nádoby
Vitamix TNC 5200 - uloženie nádoby
Vôľa nádoby - umožňuje vycentrovanie hriadeľov voči sebe
Vitamix TNC 5200 - uloženie nádoby

Motorová časť má na spodku veľké dierovanie na prietok chladiaceho vzduchu - pri maximálnych otáčkach robí celkom vietor. :D Príkon motora je 1400 W, takže veľa chladiaceho vzduchu je nevyhnutnosťou. Pri dlhšom mixovaní hustejších pokrmov či zmrzlín sa však motor dá prehriať - aby prehriatie neprekročilo únosnú normu, je tam aj tepelná poistka. Občas sa nám stane, že sa poistka vypne - vtedy treba počkať zo 10 minút, kým motor vychladne. Lepšie je chvíľu zaťažovať a potom priebežne sem-tam zhodiť nádobu a preventívne pustiť mixér naprázdno, aby sa vychladil vzduchom. Potom zase chvíľu pomixovať, atď. Vynikajúca vychytávka je vlastný 8 ampérový istič - keď sa totiž podarí mixovaním niečoho extra hustého 1400 W motor zastaviť, tak by vyhodil minimálne ističe pre zásuvky, možno aj celý barák. :D Takto stačí len cvaknúť na spodku motora.

Vitamix TNC 5200 - nasávacie otvory
Nasávanie a výstup chladiaceho vzduchu
Vitamix TNC 5200 - istič
Vlastný istič

Nádoba je vyrobená z odolného plastu, výrobca deklaruje nulový obsah BPA (bisfenol A - látka používaná pri výrobe plastov, ktorej nebezpečenstvo spočíva v tom, že má podobný tvar molekuly ako estrogén a viaže sa na jeho receptory - tým ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu). Objem nádoby je 2 litre. Nádoba je vytvarovaná tak, že sa pri mixovaní vytvára vír, ktorý vynikajúco ťahá materiál do blízkosti čepelí - nič mu neujde. Keď to predsa len nejde a veľké kusy sa v nádobe zpriečia, stačí otvorom vo vrchnáku prestrčiť špeciálne šťúchadlo (dodávané spolu s mixérom) a popučiť to tam.

Vitamix TNC 5200 - nádoba so štúchadlom
Nádoba so šťúchadlom

Samotné čepele sú tupé - pri ich rýchlosti (maximálne cca 38000 otáčok za minútu) potraviny skôr trhajú nárazom ako režú. Sú vyrobené z jedného kusu kvalitnej ocele - prakticky nezničiteľné. A keď náhodou pomixujete lyžicu (ako sa nám raz omylom podarilo :D ), tak sa hviezdica s čepeľami dá jednoducho vybrať von, stačí vykrútiť jednu maticu. Lyžica už síce zanechala na čepeliach vyštrbené miesta, ale nič strašné, stačilo to trochu prebrúsiť. Pri rozoberaní som sa zároveň presvedčil, ako sú dobre urobené tesnenia okolo hriadeľa - vnútrajšok pod čepeľami bol úplne čistý, bez nasadnutých zvyškov jedla.

Vitamix TNC 5200 - čepele
Čepele - na ľavej hornej vidno vyštrbenie od lyžice

Praktická vychytávka je možnosť stočiť prívodný kábel na spodok motorovej časti - a tým prispôsobiť jeho dĺžku. Celý mixér stojí na gumených nožičkách, takže pri mixovaní "netancuje" a drží na mieste.

Opotrebovanie

Ako som už spomínal, časť prenosu výkonu je ako nová. Motor sám o sebe má stále kultivovaný chod, jeho ložiská pevne držia. Čepele takisto bez najmenších závad - teda až na tú lyžicu. :D Jediné, na čom vidno dvojročné používanie, je nádoba samotná. Tá už trochu stratila svoju číru priehľadnosť - je už taká matnejšia. Je to spôsobené najmä mixovaním suchých potravín (napr. ryže na ryžovú múku či hrachu na hrachovú) - suché čiastočky sa totiž pri mixovaní zvíria a narážajú do stien nádoby. Ale to je len estetická vada. No a v jednom mieste je z mixéra odjedené. :D Áno, čítate dobre - raz ho totiž okoštovala činčila, keď sa náhodou dostala zo svojho skriňového kráľovstva.

Vitamix TNC 5200 - vrch motorovej časti
Objedené miesto :D

Výrobca si je dokonca taký istý kvalitou, že na mixér ponúka 7-ročnú záruku.

Skúsenosti z používania

V poslednom čase (a hlavne až po tom, ako sme Vitamix kúpili) sa ponuka profi mixérov na Slovensku rozšírila aj o ďalších výrobcov, ktorí ponúkajú konštrukčne podobné modely, ale často s nižšou cenou. Snažia sa upútať výkonom motora či počtom otáčok za minútu. Toto sú však nič nehovoriace hodnoty - jediný podstatný parameter je obvodová rýchlosť čepelí. To znamená nie koľkokrát sa za minútu čepele otočia, ale akou rýchlosťou (v metroch za sekundu alebo kilometroch za hodinu) sa pohybuje hrot čepele. Keď sa otáčky zvýšia 1,1-krát, ale zároveň sa polomer čepelí zmenší 1,1-krát, tak sa obvodová rýchlosť nezmení. Ďalšou podstatnou vecou je to, že výrobcovia udávajú otáčky naprázdno - akonáhle už je v mixéri niečo iné ako vzduch, otáčky trochu klesnú. A to, ako veľmi klesnú, záleží skôr od krútiaceho momentu motora, nie až tak od výkonu. A krútiaci moment je zase závislý hlavne na polomere motora - čím širší, tým väčší krútiaci moment.

Vitamix TNC 5200 - príprava smoothie

Koncový používateľ vo výsledku teda nemá ako objektívne porovnať silu pri mixovaní. Posúdiť sa však dá kvalita a jemnosť rozmixovania. A tá je pri Vitamixe excelentná - čokoľvek tam nahádžete, bude jemné a krémové. Smoothie z akéhokoľvek ovocia a najrozmanitejšej divej zelene (myší chvost, žihľava, púpava, ...) - nehrozia žiadne väčšie čiastočky či vlákna zo stoniek rastlín. Zmrzlina zo zamrznutých banánov - bez problémov. Akurát už treba hmotu tlačiť k čepeliam pomocou šťúchadla a celú nádobu držať zhora. Niekedy sa dá pri tom aj zapotiť. :) A netreba zabúdať občas prerušiť mixovanie a pustiť motor naprázdno. Podobne sa dajú vymixovať rôzne "cestá" na surové koláče - z orechov, semiačok či ďatlí.

Vitamix TNC 5200 - príprava smoothie

O porovnávaní s bežným kuchynským mixérom za rádovo 40 - 60 eur sa snáď ani nedá hovoriť. V nich mixovaná zmes nebude ani po pol hodine mixovania zďaleka taká jemná, budú v nej hrubé čiastočky, vlákna, kusy, ... Zmrzlinou či nejakým hustým surovým cestom veľmi pravdepodobne zastavíte motor a v lepšom prípade vyhodíte ističe, v horšom upečiete vinutia. A pri dennom mixovaní sa po pár mesiacoch rozsype ložisko alebo sa odporúča tesnenie. Ďalším obrovským rozdielom je, že do bežného mixéra musíte suroviny dopredu nakrájať nadrobno, nahádzať od mäkkších po tvrdšie ... Do Vitamixu to nahádžete hocijako a buď dáte trochu vody na spodok alebo zapučíte spomínaným šťúchadlom - a on si už s tým poradí. Vitamix je teda úplne iná liga. Jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Vitamix TNC 5200 - príprava zmrzliny

Čo všetko sa dá vo Vitamixe TNC 5200 pripravovať? Predstavu môžete získať aj z nasledovných článkov:

Vitamix TNC 5200 - príprava smoothie
... a okrem toho pripravujeme prakticky denne najrôznejšie smoothie kombinácie, zeleninové omáčky či rastlinné mlieka. :) Nádoba s objemom dva litre je tak akurát na jedno jedlo pre jedného - takže len naplníme po vrch a máme odmerané. :D O tom, ako je možné, že dokážeme zjesť také objemy sa dočítate v článku Prečo jeme 2 kilá jedla naraz?. Trenie čepelí je dokonca schopné aj ohriať jedlo pri dlhšom mixovaní - napríklad keď mixujete nejakú polievku. My túto fičúru veľmi nevyužívame, ale máme ju overenú - napríklad pri mletí ryže na múku je výsledná múka dosť teplá.

Vitamix TNC 5200 - príprava zmrzliny

Záverečný verdikt

Plusy:
 • kvalita a rýchlosť rozmixovania
 • možnosť mixovať veľmi husté pokrmy (cestá, zmrzliny, orechové maslá)
 • kvalita spracovania, odolnosť a trvanlivosť
 • 7-ročná záruka
 • tepelná poistka a vlastný istič
 • ... a vlastne všetko, čo by ste od poriadneho mixéra očakávali
Mínusy:
 • cena (cca 600 eur)
 • celkové rozmery - je dobré mu vyčleniť stály priestor na kuchynskej linke
Vitamix TNC 5200

Vitamix TNC 5200 je nenahraditeľný pomocník pri našom vegánskom stravovaní. Môžeme sa naňho spoľahnúť pri príprave čohokoľvek z oblasti surovej stravy (raw food) a takisto poslúži aj pri varení. Určite je hoden svojej vyššej nákupnej ceny.

Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
23-06-2016 13:01

20-02-2017 09:11

chcela by som kupit nadobu na Vitamix nakolko mi spadla a odbil sa mixovaci spodok od pohara.. prosim pomozte mi.. mail vlastik8@azet.sk
22-02-2017 15:56

Ahoj, samostatná nádoba sa dá kúpiť napríklad tu https://shop.vitarian.sk/vitamix-nadoba-240 . Prípadne stačí pogúgliť aj iné možnosti a možno iné ceny.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová