Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Dekoratívne lopáriky pre Zamkovského a Téryho chatu

Autor: Katka Dátum: 20.1.2015 Zobrazenia: 922 x

V rámci predvianočného vypaľovania som dostala hromadnejšiu objednávku od kamarátky Kiky Kapusňákovej, švárnej to turčianskej devy, ktorá mi zadala úlohu pripraviť pre ňu vypaľované dekoratívne lopáriky s motívom horských chát vo Vysokých Tatrách. :) Kika momentálne pracuje na Téryho chate v Malej Studenej doline a tieto lopáriky zamýšľala ako podarúnky pod stromček pre vedúcich chatárikov. :) Ako prvú som pre ňu vypálila Zbojnícku chatu vo Veľkej Studenej doline - a Kika ju zaniesla pre nových chatárov, lopárik by sa teraz mal nachádzať niekde v tamojšej jedálni. Ešte som ho nebola pozrieť, ale zrejme ho tam pri svojich potulkách niekde uvidíte - ja sa tento rok tiež na Zbojničke určite rada zastavím. :)

Ako druhú úlohu mi milé Kiko zadalo lopáriky pre Zamkovského chatu a Téryho chatu. Tento článok je práve o týchto dvoch dreviakoch. :) Práca na nich ma veľmi bavila, a hoci mi zabrala značné množstvo času, bol to čas pre dušu príjemne strávený a som tomu veľmi rada. :) Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Dekorativny lopárik s motívom Téryho chaty - počas práce

Začneme samotnými lopárikmi - obidve drievka sú ručná práca od pána Pyšného, šikovného turčianskeho rezbára a milého sympatického "deduška" v jednom, ktorý je samý humor a srandičky aj vo veku cca 80 rokov. Na rôzne trhy v Turci si ešte aj teraz nosí všetko sám v batohu na pleciach. Rada u neho nakupujem a na jeho lopáriky sa mi vypaľuje skutočne najlepšie, najmä na tie lipové. :) Ďakujem za jeho tvorbu!

Keď mám nachystaný lopárik, pred prácou si ho ešte prípadne prebrúsim, rozhodujem sa pre konkrétnejší motív, v hlave si premietnem a rozvrhnem svoju predstavu a začína fáza predkresľovania ceruzkou. Pre Térynku som si vybrala typický pohľad na chatu v pozadí so skalnými dominantami, Širokou vežou a Malým Ľadovým štítom. Keďže som pred výrobou tohto lopárika na Téryho chate ešte nebola, musela som si vystačiť s predlohou podľa fotky z internetu. Avšak po Vianociach som bola obe svoje dielka (Zamku aj Térynku) pozrieť a presvedčiť sa na vlastné oči, ako to tam v skutočnosti vyzerá a či fotka neklame. :) Z tohto výletu som spísala fotopríbeh Zima v Malej Studenej doline. Okolité prostredie ma znovu raz uchvátilo a teším sa na ďalšiu návštevu Tatier. :)

Dekorativny lopárik s motívom Téryho chaty - počas práce

Keď mám hotové predkreslenie, začínam s vypaľovaním. Ak Vás zaujíma, akú vypaľovačku používam, nech sa páči - článok DIY vypaľovacie pero. Najprv zvyknem páliť obrysy, podľa toho, aký je motív. Keďže v samotnom kreslení nie som až taká zdatná, aby som vedela tieňovanie a prechody zobraziť realisticky (najmä z reálnych fotiek), pomáham si obrysmi. :) Z tejto fázy priebežného "vymaľovávania" máte k nahliadnutiu aj pár fotiek dolu v galérii pod článkom. Zboku a prípadne aj zozadu lopárika sa ešte "podpíšem".

Po x-hodinách mám všetko potrebné povypaľované a zostáva už len jediná vec - vecičku ošetriť olejom alebo nalakovať. Pri lopárikoch volím natretie ľanovým olejom, ktorý drevo pekne rozvonia, trochu ztmaví a ochráni pred nepriazňou osudu. :) Či aj pred zubom času, to uvidím až o pár rokov. :D A výsledné drevené dieťa - dekoratívny lopárik s motívom Téryho chaty je na svete! :) Celkovo mi práca na ňom zabrala cca 14 hodín čistého času.

Dekorativny lopárik s motívom Téryho chaty - výsledok

Pri Zamkovského chate bol postup, samozrejme, zhruba rovnaký, aj keď tvar lopárika odlišný. :) Predkreslenie vyzeralo nejako takto, taktiež podľa fotografie z internetu a pozadie chaty tvorí masív Lomnického hrebeňa. V tomto prípade som hory trochu zmenšila, aby sa mi zmestili k chate do záberu - snáď mi to odpustia. :) Chatu som dala zámerne takú veľkú, pretože má na sebe kopu mini detailíkov, pri vypaľovaní ktorých by ma pri menšom rozlíšení asi načisto porazilo. :D Chatárikovia na Zamke mi povedali, že som zabudla dať komíny na streche. Darmo, majú to tam dobre v oku - tak si predstavme, že je to nejaká ekologickejšia verzia chaty, vykurovaná pomocou jadrovej fúzie alebo čo. :D

Dekorativny lopárik s motívom Zamkovského chaty - počas práce

Po vypálení a ošetrení ľanovým olejom výsledný lopárik s motívom Zamkovského chaty vyzerá takto. :) Práca na ňom mi zabrala celkovo cca 18 hodín čistého času - o 4 hodiny viac ako pri Térynke, pretože zavážil trochu väčší rozmer lopárika a najviac práce je práve s detailíkmi chaty.

Dekorativny lopárik s motívom Zamkovského chaty - výsledok

Nuž, tak takto mi to vypálilo. Lásku si chovám k týmto mojim dreveným deťom - až mi je niekedy "ľúto", že sa u mňa doma neohrejú dlhšie a hneď ich odovzdávam ďalej. :) Aby robili, pokiaľ možno, radosť ľuďom. :) Viac fotiek nájdete dolu pod článkom - a ja sa chcem veľmi poďakovať Kike, že tieto lopáriky po mne chcela a dala im tým vzniknúť, a taktiež chatárom, že si ich zavesili na svojich chatách - presne tak, ako som to tajne najviac chcela. :)

Ďakujem!

Dekorativny lopárik s motívmi tatranských chát
Zaujali Vás tieto lopáriky a tiež by ste mali záujem o niečo podobné? Ďalšie z mojich diel môžete zhliadnuť v oddelení pyrografia na našej stránke, prípadne na fejsbúčku - Janurka Pyrography Art. Tiež ma môžete priamo kontaktovať na janurky@janurky.sk. :)
>
<
X
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová