Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Beh cez Vápeč 2015

Autor: Petrík Dátum: 5.10.2015 Zobrazenia: 610 x
Vápeč v Strážovských vrchoch

Na tomto jesennom preteku v Strážovských vrchoch sa nečakane zúčastnil aj Jeho Negramatičnosť Tyger I., odporúčam prečítať od neho aj príbeh o laktáte, veľrybách a pod., ktorý Vám krásne dotvorí atmosféru. :D My, Janurky, sme sa spamätali dva dni pred behom - aj napriek tomu, že po minuloročnom premeškaní termínu sme sa zastrájali, že tento rok určite pôjdeme. Nakoniec sa ale podarilo veci zorganizovať - a tak v sobotu pred ôsmou ráno vchádzame do Ilavy. Ja sa idem rýchlo zaregistrovať a už aj stretávam známe tváre z Tatranských šeliem - Matúša, Veroniku a Peťa. Katka zatiaľ nerebelsky čaká pred areálom základnej školy aj s našimi hafušami Benom a Connie - boli tam totiž všade tabule "Prísny zákaz vodenia psov pod pokutou".

Po registrácii ich všetkých troch opäť nakladám do auta a veziem do priľahlej dedinky Horná Poruba, aby sa Katka aj psí spoločníci stihli v pohode vyštverať na Vápeč a zaujať fotografické stanovište. Lúčime sa, oni vyrážajú modrou značkou na vrchol a ja sa autom vraciam do Ilavy na štart.

pohľad na Hornú Porubu z modrej značky smerom na Vápeč
Katka stúpa modrou značkou na Vápeč, pohľad dolu na Hornú Porubu a vrch Jedľovina oproti ...
pod Vápečom v Strážovských vrchoch
... aj s huňatým doprovodom

Tu sa to už medzitým zaplnilo a ledva stíham všetkým odpovedať na pozdravy. Robo von Zymberk na mňa čosi vybľafne na chodbe, zo šatne sa vyškierajú magurskí pokoritelia Lukáš Šichtík a Tomáš Beliansky, spomedzi vešiakov máva Jiro Horňíček od Trenčína a odkiaľsi sa vynorí aj samotné Veľtygrenstvo. Všetci bežci sa postupne vysúkajú von, kde je podaný stručný výklad trate. "Nemáte sa kde stratiť, hlavne nezabudnite dole z Vápča odbočiť 2-krát do prava." Hmm, tak asi skúsime (hlavne Tyger :D).

Beh cez Vápeč 2015 - pred štartom
S Robom sa dohadujeme, ako budeme budúci týždeň behať ráno na Kamzík ... z troch pokusov raz dospával, raz sa ožral a raz si zle nastavil budík ...
Beh cez Vápeč 2015 - štart
Tesne pred štartom

O deviatej vybiehame z areálu základnej školy - po pár desiatkach metrov je bránička široká tak pre jedného, z guče pretekárov sa tak stáva lievik a zástup. Naštastie sme prešli hladko. :) Matúš z rodu Šelmovitého je na čele s tempom ako by šiel len 5 km beh. Alebo sa to nám, čo sa mu márne snažíme stíhať, len tak zdá ... Trochu spomaľujem, lebo sa mi vidí, že začínam prirýchlo. Zrazu spoza mňa niečo vystrelí dopredu ... no jasné, Šichtík, p*ča malá ... pridávam za ním a na úvahy o prepaľovaní akosi neostáva čas.

Asfaltka po chvíli prechádza do poľno-lesnej cesty, to ja môžem. A ešte k tomu luxusné počasíčko, chladné jesenné ráno, slniečko začína mierne hriať, no ako stvorené na beh. Držíme sa so Šichtíkom a prebojúvame sa dopredu. Trať je zvlnená, rovinky striedajú mierne stúpania, potom sa krátko zbieha do dedinky Malé Košecké Podhradie. Tam je Veronika s foťákom, tak vysmiato pózujem ... hneď mimo záber však lapám po dychu, aby som udržal krok s Lukášom.

Beh cez Vápeč 2015 - Malé Košecké podhradie
Beh cez Vápeč 2015 - Malé Košecké podhradie

Približujeme sa k ďalšiemu bežcovi pred nami, kukám - črievice Inov-8, na batohu svieti SportRysy - však to je Tomáš Kačmarčík, ktorý bol len nedávno 9.ty na CCC. Boháča, to s takýmito hviezdami behám? Vybiehame na lúčku, z ktorej vidno Vápeč v celej jeho majestátnosti (a hlavne strmosti). Opäť mi prichádza na um hláška z mnohých iných pretekov - "Že mne toto treba." 400 metrov z celkového stúpania trate natlačených asi v 1,5 kilometri. Vrchol opäť zakrývajú stromy a po chvíli dobiehame k občerstvovačke. Ja sa nezastavujem, Lukáš dotankúva. Beh sa mení na chôdzu, resp. vykladanie nôh o meter vyššie pred seba. Dokonca sa mi darí predbehnúť aj Tomáša. Šichtík samozrejme o pár desiatok metrov nižšie pádi za mnou.

Výhľad spod Vápeča
Tuto na odkrytom mieste bol taký fujak, že bol problém udržať rovnováhu

Počasie je tu trochu horšie, zatiahlo sa a fičí riadne vetrisko. Na odkrytých úsekoch to normálne s človekom aj zamáva. Lukáš ma dobieha a kdesi pod vrcholom podľa očakávania stretávame vracajúceho sa Matúša. Za ním ďalší dvaja, čo však nečakáme je, že štvrtá v absolútnom poradí je žena. Prefrčí okolo nás dolu. Bezradne pozeráme na vrchol, ku ktorému nám ešte treba pár minút a postupne uznávame fakt, že dnes asi všetky ženy nepredbehneme. :D

Beh cez Vápeč 2015 - Petrík na otočke
Už som sa zberal preč bez fajky ...
Beh cez Vápeč 2015 - Petrík na otočke
... ale ma usmernili ...
Beh cez Vápeč 2015 - Petrík a Lukáš na vrchole
... a už prášime nazad do Ilavy
Beh cez Vápeč 2015 - Katka a organizátori na vrchole
Katka v plnom fotografickom nasadení a Lenka, organizátorovie sestra

Na otočke si poslušne ideme po fajku. Škoda, že len fixkou na štartové číslo. Kontrola nie je úplne na samom vrchu - hnaní vidinou dobrého umiestnenia sa však nejdeme výhľadom pokochať, ale frčíme dolu. Katka obďaleč cvaká o dušu a povzbudzuje nás. Lukáš mi v strmom klesaní podľa očakávania uteká, on zbehy veru môže. Ja cupitám opatrnejšie za ním a cestou zdravím všetkých známych. Dve odbočky do prava nemám problém identifikovať, lebo vidím hadíka pretekárov idúcich hore. Jednu napriek tomu trochu prebehnem - proste sa to nedalo ubrzdiť. 200 metrov vyklesaných a opäť som na občerstvovačke, tentoraz si dávam vodu a upaľujem za Lukášom. Na rovinke ho dobieham, hovorí, že už sa nejde pretŕhať, malo by to byť pod dve hodiny. Ja skúsim trochu pridať, ale nakoniec zlaďujem tempo s ním.

Zbeh z Vápeča
Aj Tygrovi som zapózoval

Takúto panorámu Katka odfotila z vrcholu (na ktorom som nebol, lebo kontrola bola trochu nižšie)

Opäť prebiehame cez dedinu a treba ešte zdolať posledné mierne stúpanie. Niekde tu pochopím, ako to s tým Kačmarčíkom vlastne je. On sa na takejto krátkej trati ešte len rozbieha - dôjde mi, keď sa okolo nás bleskovo prerúti. V ďalšom klesaní mi Lukáš opäť trochu uteká, dobieham ho až na asfalte v Ilave. Keď sa zjavím vedľa neho, kričí na mňa: "No bež!". "J**em ťa!", lapám po dychu, upravujem tempo a do cieľa dobiehame spoločne, v čase 1:56:58, poradí 10/11. Nečakal som, že dnes to bude pod dve hodiny, takže spokojnosť.

Oddychujeme a čakáme na ďalších dobeživších. :D Po nejakom čase volá Katka, že sa už blížia ke dedine, tak idem po nich. Po návrate usudzujeme, že Ben s Connie nad sebou žiadnu pokutu nemajú - tabuľa totiž hovorí jasne: "Zákaz vjazdu psov pod pokutou." Vchádzame teda do areálu aj s nimi, akurát na vyhlasovanie výsledkov. Absolútnym víťazom je nečakane Matúš Vnenčák s časom 1:42:29. Ako prvá žena dobehla Nikola Čorbová s časom 1:51:42 (ty kokšo, celkovo piata!). Vynikajúci výkon, gratulujeme.

Konečne sa zoznamujeme aj s Borisom Verseghy, jeho mamu Aničku už poznáme dlhšie z nejedného preteku. Obaja sa už dlho stravujú rastlinne. Neskôr nás napadla myšlienka, že zo 64 zúčastnených bežcov bolo minimálne 6 vegánsko/vegetariánskeho charakteru (teda tí, o ktorých vieme), čo pekných 10 percent.


Zľava Katka, Boris, Anička, organizátor preteku Peťo a pod Peťom Monika
Tyger odovzdáva Vibram Fivefingers Trail Ascent na testovanie v rámci Tygeradventures
Preberanie tajného matrošu a žmúrenie do slnka

Po vyhlásení nasleduje výkvas v tráve na slniečku spojený s výmenou dojmov. Od Tygra fasujem fungl nové Fivefingers Trek Ascent na testovanie - prvé dojmy čoskoro pribudnú. Ešte toho máme dosť na stihnutie, tak sa lúčime a odchádzame dumajúc, ako by sa dalo na Vápeč dostať z Bánovskej strany.

v areáli ZŠ Ilava
Pekné videjko z preteku môžete zhliadnuť tu.

Petrík
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
08-10-2015 21:21

Pekný beh a veľmi pekne opísané dojmy. Na Vápeč choď z Čiernej Lehoty cez Homôľku, to máš krásny kros. Alebo trochu dlhšie z Krásnej Vsi cez Baske.
09-10-2015 11:15

Perfiš som sa nasmial, páči sa mi že sa netajíš Vulgarizmom ale zároveň ho kultivuješ :D :D ....peckový výkon ináč a ešte raz, parádny článok :)
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová