Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Domáca výroba sandálí

Autor: Petrík Dátum: 22.7.2016 Zobrazenia: 2577 x

Po kúpe bežeckých sandálov LUNA som sa dlho pasoval s myšlienkou pokúsiť sa vyrobiť niečo podobné aj podomácky - keď to zvládajú tí "Tarahumarovia z Born To Run", tak prečo nie ja? Spočiatku som ani nevedel, z čoho by som spravil podrážku ... Postupne som však začal registrovať miestami popri cestách odstrelené plášte z kamiónov. Raz sa mi podarilo zbadať jeden taký na mieste, kde sa poblíž dalo aj zastať - tak som ho niesol asi 500 metrov do auta. :D (A rozrezal si pri tom po tme nohu o dáku tyč. :D - pozn. Katky) Celkom ma prekvapilo, aký ťažký a veľký ten plášť bol. :D Ledva vošiel do kufra.

Doma som potom skúšal čosi z neho vyrezať - no hrôza. Celé pretkané 3 vrstvami oceľových laniek - ani rezať, ani flexka nepomohla, lebo guma strašne žula kotúč. Nakoniec som na to trochu prišiel - hrubší brúsny kotúč a netlačiť. :D Nakoniec sa mi podarilo vykresať jednu podrážku - s tým, že bolo treba vytrhávať kombinačkami tie drôty. Trvalo to strašne dlho a výsledok nebol bohvieaký. Nuž dobre, takto to asi nepôjde. :D Na nejaký čas som to teda pustil z hlavy - reku, Vesmír, vybavuj.

No a samozrejme vybavil. :) A to v podobe Martina Rolla, ktorý nás na Facebooku sleduje a poslal nám ukážku sandálí, čo vyrobil on. A aj s kontaktom na predajcu tzv. "podrážkových platní". Počujete prvýkrát? Ja som tiež počul ... A seriózne, na Slovensku je asi len jeden jediný bežne dostupný - aj vševidiaci ujo Gúgeľ nájde iba jeden relevantný výsledok. Konkrétne firma RemaM. Takže ďakujeme Ti štyrikráááát, Martin. :)

A firma RemaM má sídlo v Hornej Strede, kúsok od Trenčína, kde pracujem. Takže v najbližšej vhodnej chvíli som sa tam vybral a odniesol si od nich nejaký matroš. :) A začal som doma skúšať a rozmýšľať. A tu je doterajší postup, ktorý sa zatiaľ javí ako celkom vhodný - časom sa možno príde na ďalšie zlepšenia. Konkrétne piaty pár.

Logicky prvý krok je vyrezanie podrážky - na obrázku môžete vidieť spomínanú podrážkovú platňu. Proste falát gumy (styroporu?), z jednej strany plytký dezén, konkrétne táto má asi 8 mm na hrúbku. Obkresliť podľa šablóny a vyrezať nožíkom.

podrážková platňa

Po vyrezaní sú okraje trochu zubaté, hlavne tam, kde je väčšie zakryvenie. Ide to však pekne zabrúsiť šmirgľom (nejaká stovka je v pohode). Ďalej je treba vyrobiť diery na popruhy. Najprv som ich skúšal vypaľovať, ale nie je to veľmi vhodné (a smrdí to :D). (Aľe nehovor! :D - pozn. Katky) Osvedčil sa mi ale frézovací vrták na diery a brúsny nádstavec na vytvorenie priestoru pre uzol na spodku podrážky. Takto to vyzerá po obrúsení a vŕtaní.

vyrezané podrážky sandálí

Ďalej ide nalepenie protišmykovej vrstvy na stranu k chodidlu. Netuším, ako sa ten materiál volá, ale mali to tiež v RemaM. :D Je to akoby tkanina, z jednej strany hladká.

lepenie protišmykovej vrstvy
Má to dosť nízku odrazivosť svetla, tak sa to blbo fotí :D
lepenie protišmykovej vrstvy
A poriadne zatlačiť dohromady ...
lepenie protišmykovej vrstvy
... hotovo

Podrážku už teda máme a už ostávajú len popruhy (kúpené v bežnej galatérii). Najprv si jeden koniec pripravím do požadovaného tvaru - trochu šitia, strihania a opálenia zapaľovačom.

príprava popruhov
A podprahová reklama na žilinské taxi :D (soráč, iný zapaľovač som nemal po ruke)

Potom prevliecť cez príslušnú dierku ...

príprava popruhov

... a medzitým nažhaviť lepiacu pištoľ. Kto nepozná, to je taká vecička, ktorá taví valček z nejakého polyméru pri asi 200 °C a potom roztavenú hmotu vytláča z dýzy. Veľmi praktická vec a spoje držia dosť pevne (a je schopná lepiť aj plasty, práve kvôli teplote). Trochu taveniny pod uzol, trochu nad a nechať vychladnúť.

lepenie popruhov
lepenie popruhov

A ostáva už len ušiť z popruhu esíčko (ktoré v tomto riešení nahráza plastovú pracku LUNA) a správne popruhy poprevliekať. Prevliekanie samotné bolo tiež predmetom "výskumu" a skúšania, nie je práve jednoduché vychytať najlepší spôsob z hľadiska funkčnosti.

prevliekanie popruhov
Naľavo prevlečený popruh, napravo len ušité esíčko

No a na záver drobnosti - gumička, aby voľný koniec popruhu neplantal, zahnutie voľného konca popruhu, aby gumička nezliezala a pridanie popruho okolo členku - z jednej strany šitý, z druhej uzol.

hotové sandále
A máme hotovo :)
hotové sandále
hotové sandále

Ak teda niečo podobné chcete a trúfate si, hrubý návod máte, len sa do toho pustiť. :) Alebo kontaktujte Janurky, môžeme sa dohodnúť. ;)

A na záver ešte - ak to myslíte s používaním sandálov vážne, t.j. aj beh či turistika, zadovážte si LUNA sandals. :) Tieto moje sú len DEMO verzia. :D Čosi síce vydržia, ale použitými materiálmi sa zďaleka na Luny nechytajú - možno sa mi časom podarí zohnať niečo podobnej kvality. Pokiaľ si ale stále nie ste istí sandálmi a nechce sa Vám dávať za ne hneď 80 - 120 eur, tak nech sa páči. Môžete najprv vyskúšať obdobu.

P.S.: Aj tak si myslím, že polka ľudí, čo číta tento článok, už Luny má ... :D

hotové sandále
hotové sandále
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
25-07-2016 20:42

Peťo, paráda. Inak úvod nemá chybu. :) Ale myslím si, že by si od plášťov nákladných aút, resp. ich zvyškov nemal odchádzať. Indovia by určite privítali takúto obuv na štýl fakír sandal. Ponuka na testovanie, ktorú si mi dal na Lipovci stále platí?
26-07-2016 06:54

Jasné, platí. :) Napíš na fcb, dohodneme.
24-08-2016 21:24

Ahojte, sali by sa u vas zaobstarat taketo sandale? Ja ako manualne nezrucny clovek :) alebo nie az tak zrucny
19-09-2016 18:32

Dali by sa zaobstarať, píš na fcb / mail. :)
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová