Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Čože je to päťdesiatka?

Autor: Petrík Dátum: 22.3.2015 Zobrazenia: 639 x

Klepem sa od zimy. Je okolo 7 hodín ráno - slnko už síce vyšlo, ale vzduch má stále okolo nuly. Pozerám sa na chalaniska v kraťasoch a sandáloch, ktorý sa neklepe. Registruje sa na štart Leteckej 50-ky. Na tú som mimochodom zaregistrovaný aj ja. Môj prvý pretek dlhší ako 50 km. Wau.

Letecká 50 - na štarte
Na štarte

V období zhruba 4 rokov pred týmto dňom a skôr - ja a beh? Ani bohovi. Pri dvanásťminútovke na telesnej som vypúšťal dušu, odbehnúť 5 km bez vykráčania bolo prakticky nemožné. Mal som síce rád turistiku, sem tam vyjsť na nejaký ten kopec, pokochať sa výhľadom, aj kondička bola, ale bežať? No to nie! Keby mi niekto vtedy povedal - choď bežať 50 km...

S chalaniskom v sandáloch sa predstavujeme a zisťujeme, že už si písal s Katkou na facebooku. Je to Robo Šarudy z Košíc, ale býva v Strečne. Pýta sa nás, či sa k nám môže pridať na behu. Vysvetľujeme, že Katka ide s Robom Zymberim na 30 km trasu a ja na 50-ku. Ja v pohode súhlasím, veď v dvojici určite bude cesta ubiehať rýchlejšie. S Katkou si zavinšujeme šťastnú cestu, pusa a vybiehame. Ani si nestíham uvedomiť, že ma čaká môj doteraz najväčší bežecký výkon.

V r. 2012 sa mi dostala do rúk kniha Christophera McDougalla - Born To Run. Vtedy som už začínal trochu koketovať s behom, zúčastnil som sa niekoľkých behov do vrchu - teda skôr rýchlovýšľapov. Z turistiky som už mal trochu natrénované stúpania, tak ani nedopadli nejako zle. Po prečítaní Born To Run mi však úplne zapadlo to, že si vlastne všelijakou vystuženou odpruženou obuvou nohy len ničíme a deformujeme. Milióny rokov sme boli bosí a zrazu potrebujeme vzduchové vankúše? Vyskúšal som beh cez prednú časť chodidla, vtedy ešte v klasických vystužených topánkach a zrazu som bol schopný bežať rýchlejšie, pohodlnejšie a ďalej - dokonca ma to začalo aj baviť.

Letecká 50 - v Beckove
Pauza v Beckove

Zo štartu na Trenčianskej stanici sa mestom prepletáme na hrádzu, kde stabilizujeme tempo a smerujeme k prvému kontrolnému bodu v Beckove. S parťakom Robom zisťujeme, že si máme čo veľa zaujímavého povedať a dozvedám sa, že je tiež nadšeným bežcom a už niekoľko rokov vyznáva minimalistický (barefoot) prístup k behu. Takisto sa aktívne zaoberá svojou výživou, skúša na sebe, čo mu vyhovuje. Zároveň jedným okom poškuľujem na jeho ladný krok v sandáloch Luna. V družnej debate sa ani nenazdáme a sme v Beckove. Robo kontroluje na Garmine vzdialenosť a tempo - 19km @ 5min/km. Momentálne ani neviem, že som čosi bežal, ale asi by som mohol zvoľniť, aby sa to nevypomstilo neskôr. :)

Letecká 50 - hrad Beckov
Výhľad na hrad

Vianoce 2012. Kamarát ma prehovára, aby sme išli skúsiť polmaratón - Žilinský vianočný beh. No čert to ber, poďme sa zničiť. :D Celý môj tréning spočíval v jednom 10 km trochu terénnom behu - to bol dovtedy môj rekord a vďaka behu cez prednú časť chodidla bol v pohode. No a potom sme už stáli na štarte polmaratónu. Nie len, že som ho odbehol (WTF? Ja?), dokonca sme sa dostali pod dve hodiny (01:54:44). Prvú polku som techniku ako tak dodržiaval, druhú som však už dodupal cez päty. Živo si spomínam, ako sme si niekde okolo 18-teho km vzájomne vysvetľovali konvolúciu a koreláciu signálov, aby sme nemysleli na bolesť v nohách. :D A taktiež na to, ako som ešte tri dni potom nemohol vyjsť po schodoch. Vtedy som to ozaj prehnal, svaly a šľachy oslabené vystuženou obuvou a takmer nulovým tréningom ešte na to neboli pripravené a dnes by som už nikomu takýto skok neodporúčal.

Letecká 50 - nad Beckovom
Alej nad Beckovom
Letecká 50 - nad Beckovom
Alej nad Beckovom
Letecká 50 - nad Selcom
Zastávka nad Selcom

V Beckove hľadáme živú kontrolu spolu s inými účastníkmi, ale dospievame k názoru, že sa asi máme skontrolovať sami. :) Dávame si prvú várku ďatlí na doplnenie energie, kocháme sa pohľadom na hrad. Robo mi ukazuje vlastnoručne urobený obal na fľašu do ruky a taktiež zaujímavý obsah fľaše - nakrájané kúsky ananásu, zaliate vodou. Prebiehame popri hrade, robíme pár fotiek, pohľady ozaj stoja za to, počasie praje. Teplota na slnku sa šplhá k fajným 13-tim stupňom. Od Beckova trasa pokračuje smerom na Selec, dostávame sa do miernych kopčekov a lesov. Lesné cestičky sú už dobre vyschnuté, pokryté vrstvou lístia, je to príjemná zmena oproti tvrdej hrádzi Váhu. Miestami do strmších stúpaní už aj vykráčavame. Robo mi ukazuje a opisuje funkcie svojho Garminu - síce staršie zariadenie, ale nabité funkcionalitou, páči sa mi viac ako mnohé novšie kusy. Nad Selcom stretávame osamoteného účastníka, 50-ky, prehodíme s ním pár viet. Ukazujem mu, ktorý je to ten Inovec a kadiaľ zhruba pôjde trasa. Všetci fotíme výhľady. Po chvíli vybiehame ďalej, trať sa mení na "strať", trochu blúdime a musíme sa vracať. Nakoniec úspešne nachádzame správnu cestu do Selca a zbiehame do dediny. Modlím sa, aby sme míňali nejakú krčmu, pretože som na tom biedne s vodou - čakal som, že v Beckove si ju doplním. Nealko pivo by tiež nebolo od veci. Krčmu sme nakoniec síce nestretli, ale narazili sme na ochotného domáceho, ktorý nám vodu doplnil a ešte aj popísal ďalšiu trasu. Ďakujeme.

Letecká 50 - Selec
U ochotného domáceho v Selci

V 2013-tom som sa už začal vo väčšom počte zúčastňovať behov do vrchu, takisto sme s Katkou zvýšili objem turistiky. Keď som už niečo bežal, tak cez prednú časť chodidla. Kondícia išla výrazne hore, časy na pretekoch sa začínali zlepšovať. K tomu sa pridružila aj zmena stravy, energie bolo zrazu na rozdávanie. V tomto období som ešte beh bral len ako doplnkovú aktivitu, skôr som sa zameriaval na turistiku. Stále boli mojím jediným bežeckým tréningom priamo preteky.

Letecká 50 - pod Inovcom
Na zjazdovke pod Inovcom

Zo Selca pokračujeme výstupom pod Inovec, najstrmšia pasáž celej trasy. Stúpanie je však pre mňa prekvapivo krátke (túto trasu na Inovec som doteraz nešiel, a tie ostatné sú o poznanie dlhšie), ani sa nenazdáme a sme na červenej značke na hrebeni. Trochu tam zmätene pobehujem, lebo sa mi nechce veriť, že by sme už boli hore - po konzultácii s turistom idúcim od vrchu sa však uisťujem, že sme správne. Odbočujeme teda smerom na Inoveckú chatu. V snehu pozerám - odtlačky Inov-8 MudClaw, ktoré mám práve na nohách. Uvažujem, či je možné, aby stále bolo vidno moje stopy, veď naposledy som tu bol pred skoro 2 týždňami ... Sneh je tiež jediný úsek, kde Robovi výrazne utekám, predsa len tie jeho Luna sandále nie sú veľmi do klzkých povrchov. Aspoň čo-to stíham pofotiť. Po chvíli dobiehame na chatu, dostávame pečiatku do dokumentácie, dopĺňame vodu. Ja si dávam vytúžené nealko pivo. Inak sa tu nezdržujeme, urobíme ešte pár záberov a pokračujeme smerom na Mníchovu Lehotu.

Letecká 50 - pod Inovcom
Inovecká chata

Na jar 2014 nastal u mňa ďalší zlom, konečne som si kúpil minimalistické topánky - Merrel Trail Glove (po niekoľkých mesiacoch, čo do mňa Katka húdla :D). Už som bol síce zvyknutý dopadať na prednú časť chodidla, ale toto bola nová dimenzia. Ten pocit kontaktu s terénom, vďaka nulovému sklonu päta-špička mi odpadla potreba klopiť nohu viac ako je prirodzené. Už som však mal aj niečo pozisťované a pamätal som si na skúsenosť z polmaratónu, takže som začínal kratšie miernejšie trasy a voľnejšie tempo. Pre svaly a šľachy to však tiež bola novinka, museli si zvykať. Katka ma dokopala začať s ňou pravidelne behávať, viac pozornosti venovať tréningu a navyšovať týždenné objemy.

Letecká 50 - pod Mackovou
Pod Mackovou

Na zbeh dolu od chaty volím zelenú značku, je viac odkrytá a hádam na nej bude menej snehu. Po chvíli som zistil, ako to bolo s tými mudclawmi. Predbiehali sme jedného účastníka 100-ky, ktorý ich mal na nohách tiež. Do Mníchovej Lehoty sme sa dostali veľmi rýchlo, dolu kopcom sa šlo v pohode. Trochu som sa síce preklínal za to, že som to nealko na chate exol - oxid uhličitý sa celkom statočne tlačil von v podobe grgania, ale nič strašné. Budem vedieť do budúcna, že bublinkovosti mám piť pomaly. :D Od Mníchovej Lehoty opäť stúpame na Mackovú, začínam už cítiť absolvované kilometre (okolo 40) a celkovú dehydratáciu. Musím poprosiť Roba o menšiu prestávku a dopujem sa ďatľami. Výrazne mi to pomáha a posledný väčší stupák vychádzam síce so srdcom v hrdle (kvôli smädu), ale celkom rýchlo. Zbiehame z Mackovej, traverzujeme popod Čiernachov, na lúke pod ním povinné foto - mne osobne sa pohľad na Čiernachov cez lúky veľmi páči. Trochu blatíčka ku Chate pod Ostrým vrchom a za chvíľu sme na asfalte do Soblahova. Tu nás obiehajú nejakí cyklisti - hneď by som to s nimi menil. :D Ale nie, už len kúsok, to nejak dobehnem. Alebo skôr dodupem, lebo unavené nohy už nechcú dopadať tak ako chcem a čoraz častejšie prichádza päta do kontaktu so zemou ako prvá. Taktiež koža na chodidlách trochu protestuje a pobolieva. Závidím Robovi jeho stále ladný krok v sandáloch. Robo sa rozhovoril o dôležitosti cvičenia aj hornej časti tela (core) pre bežcov, aby bol človek stále schopný držať vzpriamený chrbát, vystretý krk, spustené ramená ... Všetky symptómy zároveň upravujem na sebe - vzpriamujem chrbát, vystieram krk, spúšťam ramená ... :D Po chvíli sa však zase nejako pokrútim, ako sa mi dá. :D No čo, však 50-ku idem prvý krát.

Letecká 50 - pod Čiernachovom
Na lúke pod Čiernachovom

V priebehu roku 2014 sme s Katkou spolu so zvyšovaním bežeckých objemov začali aj študovať, nasávať informácie, sledovať počiny známych ultrabežcov a postupne začali zháňať lepšiu bežeckú výstroj. No a začali sme sa aj pohrávať s myšlienkou postaviť sa na štart pretekov, ktoré sa dajú klasifikovať už ako Ultra-maratónsky beh (teoreticky všetko nad 42,195 km, prakticky zväčša 50+ a najmä 100+ km). Mne sa to nakoniec podarilo 21.3.2015 s behom 55 km a myslím si, že Katka bude v dohľadnej dobe nasledovať tiež.

Za Soblahovom vybiehame mierne stúpanie na Brezinu - tu už pookrievam, lebo viem, že cieľ je blízko. Volám Katke - s Robom Z. dobehli 30-ku už dávnejšie a medzitým na nás čakali v Trenčíne. Bežíme okolo hradu, pri Katovom dome predbiehame ženícha s nevestou a pár hosťami (asi sa boli fotiť), obaja s Robom sa pousmievame nad komickosťou kráčania po skalami dláždenej ulici v 15 cm opätkoch. Pri hoteli Elizabeth sa k nám pridávajú aj "tridsiatnici" Katka a druhý Robo - Katka mi strká do ruky fľašu s vodou, ktorú dychtivo prikladám k ústam a všetci štyria spoločne dobiehame do cieľa.

Letecká 50 - cieľ
V cieli

V týchto chvíľach si to ani neuvedomujem a jediné, čo chcem je natlačiť do seba čo najviac vody. Až po niekoľkých desiatkach minút sa mi začína vyjasňovať - ja som to dal! Práve som odbehol 50-ku! Celkovo to bolo nakoniec 55 km a 1620 m stúpania. A s Robom sme túto trasu absolvovali za cca 6 hodín a 40 minút (zabudol som sa pozrieť na hodiny v cieli :D). Robo by to asi zvládol aj rýchlejšie, ale možno by zase viac blúdil na "strati", lebo menej poznal trasu. :D V každom prípade mu vdačím za vynikajúcu spoločnosť a morálnu podporu pri mojej premiére.

Letecká 50 - cieľ
Čakáme s Robom na jeho vlak domov

Momentálne je dopoludnie nasledujúceho dňa po preteku - už som vyspatý, najedený, stále mierne nedopitý. Napodiv však svalstvo je len mierne stuhnuté, nemám vôbec pocit väčšej únavy. A už začínam rozmýšľať, na ktorý dlhý pretek pôjdem najbližšie.

Petrík
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
22-03-2015 19:34

Dosť dobrý článok :) Pár krát som sa zasmiala a dosť ma to motivovalo k tomu, aby som sa aj ja konečne na nejaký pretek prihlásila. Chválim podaný výkon !! :))
23-03-2015 16:13

Ahojte Janurky. Gratulujem k vykonu a (na dialku) trasiem rukou.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová