Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Luna Oso - oprava a stav po 1200 km

Autor: Petrík Dátum: 21.9.2016 Zobrazenia: 806 x

Pri bežeckej obuvi je často diskutovanou témou práve životnosť - koľko kilometrov znesie, kým sa dostane do stavu nepoužiteľného. Vzhľadom na cenu bežeckých sandálí Luna takisto určite množstvo ľudí berie do úvahy aj tento parameter. V nasledovných riadkoch sa pozrieme na to, ako sú na tom naše 2 páry modelu Luna Oso a aj na to, čo bolo potrebné opraviť.

Moje Luna Oso majú v momente písania a fotenia na konte zhruba 1200 bežeckých a turistických kilometrov s nastúpanými asi 65000 výškovými metrami - z pomeru dĺžky ku výške je zrejmé, že ich nešetrím kdesi za domom na lúke, ale že dostávajú zabrať v tých strmých terénoch Fatier a Tatier a akurát nedávno aj na ostrých chorvátskych vápencoch. K tomuto objemu treba ešte prirátať aj "nedokumentované" bežné nosenie - do práce, do mesta, do obchodu, ... prakticky všade, od minulej jesene prakticky stále (nezanedbateľne aj v zime).

Katkine Oso sú na tom podobne, s cca 1100 km a 45000 výškovými metrami (trochu menej tých najstrmších terénov), ale zase odhadom asi viac bežného nosenia.

Popri inej bežeckej obuvi, ktorú sme doteraz vyskúšali alebo videli u kamarátov, sú už tieto čísla samotné za hornou hranicou životnosti topánok. Kilometráž sa väčšinou pohybuje medzi 500 - 800, tisícku sa málokedy podarí prekonať bez značnej deravosti a zodratosti. A ako sú na tom Luny? Lepšie to asi bude z obrázkov.

Katkine Luna Oso

Pri zbežnom pohľade nie je vidieť žiadne zásadné opotrebovanie, snáď len otlačený obrys chodidla do podrážky. :) Obuv v tomto štýle je asi jedna z mála, ktorá sa skutočne prispôsobí Vášmu chodidlu a nie naopak.
Luna Oso - stav po 1100 km

Dezén je mierne vydratý z behu v mieste dopadu, čiže pod líniou prstových kĺbov a trošíčku na päte z chôdze. Na iných miestach má stále takmer pôvodný tvar.

Luna Oso - stav po 1100 km

Stav podrážky v okolí plugov, ktoré držia popruh - všetko stále pevne drží na mieste.

Luna Oso - stav po 1100 km

Vrchná protišmyková vrstva je na pravej trochu pokrkvaná, ale to je skôr estetický detail.

Luna Oso - stav po 1100 km

No a posledné kritické miesto - tam, kde sa popruhy krížia a trú o seba. Netuším, z akého materiálu sú tie popruhy, ale jeho voľba bola očividne výborná. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa nechystali vydržať minimálne ďalších 1100 km.

Luna Oso - stav po 1100 km

Petríkove Luna Oso

Stav veľmi podobný, akurát viac zreteľné odtlačenie tvaru chodidla ...

Luna Oso - stav po 1200 km

... a trochu inak vydratý dezén.

Luna Oso - stav po 1200 km

Moja pravá sandála je na tom horšie ako ľavá - čo je ostatne jav, ktorý som si všimol pri všetkých mojich predošlých bežeckých topánkach. Asi ňou došľapujem nejak tvrdšie, pod iným uhlom alebo čo - upodozrievam aj dlhé hodiny za volantom, keď nohy pracujú rozdielne. No ale k veci - výsledkom je to, že podrážka je vpredu prehnutá nadol a plug, ktorý v nej drží popruh, začal predierať jeho uloženie. Zreteľné to začalo byť od cca 800 km a momentálne sa to dostalo do stavu, ktorý už vyzeral tak, že pri nejakom väčšom zaťažení by to mohlo už vyliezť vrchom von - nejaká tá oprava už teda bola nevyhnutná. Na obrázku je kritické miesto zreteľné - trhať sa začala už aj vrchná protišmyková vrstva.

Luna Oso - stav po 1200 km

V prvom rade som otvoril samotný plug, aby som videl čo je vo vnútri - ak nemusíte, nerobte to. Spodná časť je totiž zalepená nejakým špeci lepidlom na plasty, ak to raz otvoríte, už to tam nebude držať. Vnútri je samotný popruh zatavený a prepichnutý klinčekom. Takže som pôvodný klinček vytiahol a nahradil ho oveľa väčším, ktorý pretŕča cez plug. Dierky som vytvoril priložením rozžeraveného drótu na správne miesto.

Luna Oso - oprava plugu
Luna Oso - oprava plugu

Rovnako nahriatym drôtom som vytvoril dierky aj do podrážky - tam, kde prečnievajúce časti zapadnú. Potom som to osadil na miesto - s trochou násilia a prehnutia podrážky, zhruba ako na obrázku.

Luna Oso - oprava plugu

A takto to vyzerá po vrátení podrážky do pôvodného tvaru - prečnievajúce časti drôtu su zapustené v nej.

Luna Oso - oprava plugu

A keďže spodok plugu tam už nedrží, celé som to "zakydal" roztaveným nylonovým popruhom (zhodou okolností som mal aj žltý :D).

Luna Oso - oprava plugu

Prvé behy toto riešenie zvládlo bez problémov, tak uvidím časom. Životnosť to však určite predĺžilo.

Tip na záver

Pri Luna sandáloch je možné posúvať plastovú pracku hore-dole po hlavnom popruhu kvôli možnosti nastavenia. Pracka je uchytená kúskom popruhu zošitého do tvaru "o" - šev však je obrátený smerom ku nohe. Mne osobne to od začiatku prekážalo, pretože to zľahka odieralo kožu. Preto som si daný kúsok popruhu po prvých desiatkach kilomerov otočil švom nahor - a vypustil to z hlavy. Katka sa však v poslednej dobe čoraz viac sťažovala na efekt "sklenenej kože" (ľahko priebežne ošúchavanej, až začala byť lesklá) práve v mieste pracky a ja som si to uvedomil až po dlhšej dobe - ona ten šev mala stále smerom ku koži. Nedávno som teda pretočil aj ten jej a neduhy sa značne zlepšili. Popis asi nejasný, preto obrázky:

Luna Oso - pretočenie popruhov
Luna Oso - pretočenie popruhov

Po takomto otočení to síce horšie vyzerá, ale to, čo sa dotýka kože, je úplne hladké a neodiera.

Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
13-10-2016 19:34

Hmm, zaujímavé :D tak som rada, že sa oplatilo investovať do Lún ;) vždy sa zasmejem,keď ôdborné" články radia vymeniť bežeckú obuv po 500 km :D Ja som v Lunách oso zatial nabehala na nachodila pár desiatok km, mám trošku problém s potivosťou nôh a v chladnom počasí mám tiež problém. Už som si kúpila však vivobarefootky, trail FG tak uvidíme ako sa osvedčia. K tým Lunám a popruhom - mne dobre poradil Majo Srnik, tiež som bola z toho jeleň ako to utiahnuť, mne pracka tlačila do metatarzov. Ja ju mám posunutú akoby viac dozadu a na bok, tým pádom ten priečny ide cez priehlavok a nepotrebujem ten prídavný remienok. Môžem to prípade odfotiť ak chcete. Inak super stránka, veľmi mi pomohli články o chôdzi na boso, v nízkych teniskách a pod ;)
14-10-2016 13:45

Ďakujeme za pochvalu. :) Viem, čo máš na mysli s tým posunutím na bok a dozadu, nám sa ale viac osvedčilo mať ju vpredu aby popruh medzi prstami mohol smerovať kolmo hore, nie došikma. Ale tak každé chodidlo je iné. :)
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová