Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

NajtRan 2014 - Mikulášska nádielka snehu a blata

Autor: Petrík Dátum: 11.12.2014 Zobrazenia: 411 x
Čo je to NajtRan?

NajtRan je ďalšia zo super akcií, organizovaných tímom Fatra Adventures. Jedná sa o horský beh so štartom na Chate pod Chlebom a s cieľom na Chate pod Kľačianskou Magurou. Tento beh sa zvyčajne koná okolo 6. decembra na Mikuláša a beží sa pod rúškom tmy - čelovky sú v povinnej výbave. Kvôli bezpečnosti sa štartuje (a ideálne aj finišuje) minimálne v dvojiciach a počíta sa čas posledného z dvojice/skupiny – ak teda svojmu parťákovi utečiete, veľmi vám to nepomôže. :)

Trasa behu je voľná, podľa záujmu či zablúdenia je možné ľubovoľne si ju predĺžiť. Najkratšia cesta vedie cez Snilovské sedlo, hranu Veľkého Kriváňa, Pekelník, sedlo Bublen, tesne popod Malý Kriváň, sedlo Priehyb a sedlo pod Suchým. Meria cca 13,5 km, 600m stúpania, 880 metrov klesania – čiže je to vcelku krátke a v pohode, avšak náročnosť veľmi závisí od podmienok a počasia (sneh, vietor, hmla, ...), ktoré netreba podceňovať.

Prípravy

Mojej a Katkinej účasti na NajtRane predchádzal oddychový deň bez tréningu, spoločne s konzumáciou kopy ovocia cez deň a home-made rastlinnej pohánkovej pizze na večeru. Zásoby glykogénu sme snáď doplnili na maximum a dobre sme si pospali.

V deň preteku som ráno bol vyniesť batoh s vecami na chatu pod Magurou. Bolo v ňom niečo na prezlečenie po behu a hlavne jedlo pre nás dvoch, keďže sme chceli prespať na chate. Večer by sme sa hádam ešte dáko prestravovali z chatových zdrojov (po kile varených zemiakov? :D), ale ráno by sme tam dostatok ovocia asi nezohnali.

Presun na štart
nightrun, najtran, horský beh V autobuse, smer Trusalová - autor: Martin Kováč nightrun, najtran, horský beh V stúpaní nad Zajacovou - autor: Martin Kováč

Autobusom sme sa dostali do Trusalovej, cestou sme pribrali našich parťákov Maťa a Lucku. Potom miernym tempom na Zajacovú a ďalej hore až na Chatu pod Chlebom. Cestou sme sa stretli s ďalšou veľkou skupinou bežcov a kamarátov, idúcich zo Šútova z vlaku (uja Tygra s bráchom, Katkinu parťáčku Bobu z FatraRu(m)nu, ...). Na zjazdovke pod chatou to bolo riadne zaľudnené. V chate sme sa zohriali čajom, zbaštili nejaký ten banán a pár čerstvých datlí a postupne sa pripravili na štart.

nightrun, najtran, horský beh
Socha slobody v banánovej republike - autor: Martin Kováč nightrun, najtran, horský beh, chata pod chlebom
Na Chate pod Chlebom - autor: Erik Polonec
Pretek

Pred piatou sme sa všetci bežci postupne vyšúňali z teplého vnútrajška do chladu vonku (niektorí len veľmi neochotne :) ). Nasledoval krátky výklad trate a zhruba o piatej sa vyštartovalo. S parťákom Maťom sme zladili tempo a predbehli niekoľko závodníkov. Ustálili sme sa na pozícii, kde sme pred sebou videli hadíka asi 10 svetiel čeloviek.

nightrun, najtran, horský beh
Pred štartom - autor: Martin Kováč

Mesiac v splne bol skrytý za oblakmi, takže za svetla čelovky bolo v okolí dosť tmavo. Trasa bola z prvej polovice, hlavne na severných svahoch, pokrytá snehom. Teplota mierne nad nulou robila sneh mäkkým a mokrým, miesta bez snehu boli poriadne blatisté.

V Mudclawoch som si tento terén vyslovene užíval. V zasneženom stúpaní na hranu Veľkého Kriváňa držali parádne. Za hranou som dokonca mal ešte suché nohy. Mierne stúpanie na Pekelník, rýchle zbehnutie do sedla Bublen. V klesaní bol sneh už celkom hlboký, do črievic sa mi nabral vrchom a suché už moc neboli (asi poprosím Ježiška o návleky :D ). Napriek tomu sa v nich bežalo dobre, nebolo mi chladno na nohy. Beh z Pekelníka sa mi páčil asi najviac z celej trasy.

Vystúpali sme pod Malý Kriváň, vďaka upozorneniu ďalšieho bežca sme ho mierne podišli a pokračovali červenou značkou do sedla Priehyb. V rozblatenom traverze pod Suchým som opäť ocenil štuple na mudclawoch – mohol som bežať s istotou a s ozaj minimálnym šmýkaním. Podľa vyjadrení ostatných bežcov po preteku, bol tento úsek dosť náročný pre mnohých. Druh blata v traverze sa dokonca lepil na podrážky len trochu (na rozdiel od blata z Krížnej na Fatra Rune :D ).

Zo sedla pod Suchým už pohodička - výklus na chatu, keďže už nám nehrozila strata umiestnenia a ani dobehnutie pretekárov pred nami.

Na chate sme u Kaliho nadiktovali mená a časy (musím uznať, že jeho výsledková listina bola napísaná priam spektakulárnym spôsobom :D ). S potešením sme zistili, že ako dvojica sme štvrtí v poradí, s časom 1:36. Trocha sme sa skonsolidovali, osušili, zožrali datle a šli s foťákom oproti babám.

nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
Suším si riť - autor: Martin Kováč
Babám naproti

Vyrazili sme smerom do sedla pod Suchým, cestou sme ešte postretávali niekoľko dobiehajúcich. Lucku a Katku sme stretli kdesi pod najvyšším bodom cesty do sedla. Záverečný úsek sme si zbehli spolu s nimi ešte raz a trochu sme ich pofotili.

nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
Katka v klesaní nad chatou... - autor: Martin Kováč nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
...nasledovaná Luckou - autor: Martin Kováč

Katke sa šlo v ten večer veľmi dobre a ľahko. V zasneženej časti si vypla čelovku, aby si oči lepšie privykli na tmu a podchvíľou sa kochala výhľadmi na hadíka z čeloviek, svetielka v Turci a na okolité, cez hmlu mesiacom osvetlené, hory. Jej črievice do nečasu (Inov-8 Baregrip) ju tiež veľmi dobre podržali aj pri zbehoch v topiacom sa snehu a hlavne v blativom traverze od Malého Kriváňa – tento typ terénu si v nich môže vychutnať bez strachu z pádov a následného objímania zeme. :)

nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
Mocná póza do foťáku - autor: Martin Kováč

Keď sme boli na v cieli všetci, vyzdvihli sme si batoh z rána, ubytovali sa, prezliekli a najedli.

No a nakoniec štandardne výborná afterparty na chate. Človek nikdy nevie, akých zaujímavých ľudí spozná a ako to celé dopadne. :)

nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
nightrun, najtran, horský beh, chata kľačianska magura
Baby dobiehajú do cieľa - autor: Martin Kováč nightrun, najtran, horský beh, new balance minimus
Takto vyzerali fungl nové New balance Minimus Zero Lucky a Maťa po dobehnutí - autor: Martin Kováč
Ohliadnutie na minulý ročník

NajtRan 2013 bol značne náročnejší - o čom svedčí aj môj minuloročný čas, vyše 4 hodiny (najlepší čas bol 2:31). Vtedy bolo síce jasno a spln, takže krásna viditeľnosť, ale sneh bol výrazne neschodnejší. Bolo ho viac, na povrchu zamrznutá kôra, pod tým mäkký sneh. Prebárali sme sa statočne. Traverz pod Suchým bol prakticky neschodný, bolo treba ísť vrchom cez Biele skaly (či Ťavie chrbty, ozaj neviem, ako sa to spisovne volá :D ) a Suchý. Taktiež som tam ešte nebol tak dobre pripravený a vybavený na akciu tohto typu. Katka sa samotného preteku nezúčastnila, ale vyniesla mi oblečenie a večeru na chatu. :)


Tešíme sa na budúci ročník!

Petrík


P.S.: Kto chcete, môžete čeknúť aj NajtRan-ské zážitky od uja Tygra, ktorý svet zásobí nie len dojmovými článkami, ale behá aj s kamerkou a točí videjká.


Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová