Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Óda na Borišov – kúsok Raja vo Veľkej Fatre

Autor: Katka Dátum: 15.12.2014 Zobrazenia: 957 x
výhlad z Borišova
Zdravíčko! :)

Poznáte to? Obľúbili ste si určité miesto natoľko, že len veľmi neradi vynecháte príležitosť k jeho návšteve. Vôbec Vám neprekáža, že ste tam boli už „sto krát“ a nevadí ani predstava, že ešte tisíc krát pôjdete. To miesto má jednoducho akési zvláštne čaro, ktorým chytí za srdce a priťahuje Vás. Jeho prostredie a atmosféra sú natoľko výnimočné, že ani počasie a ročné obdobie nehrá až tak významnú rolu – či je zima s kopou snehu alebo horúce leto, krásne slnečno a či zamračené alebo dážď. Proste, keď môžete, idete za každých podmienok a hotovo.

Ja tiež zopár takýchto miest mám a tu sa o jedno z nich podelím. :)

Je ním Borišov a jeho okolie vo Veľkej Fatre

Okolie Borišova mám vo veľkej obľube už roky – prvý krát som tam zavítala na výlet s triedou na ZŠ, asi v 9-tich rokoch. Šli sme z konca Necpalskej doliny. Už vtedy si ma to tam získalo, hoci priznám sa – bolo to hlavne tým, že je to odtiaľ podľa značeného času asi najkratšia túra v Turci (1:05 h). :) :) A možno k tomu pomohla aj hra, pri ktorej sme plnením úloh nachádzali sladkosti po lese, neviem. :)

Každopádne, dnes už dokážem oceniť aj prírodné krásy tohto svetakúta a náklonnosť k nemu som azda z časti aj zdedila – je to totiž najobľúbenejšie miesto mojej mamy, ktorá sa riadi heslom „Borišov? Aj o polnoci!“. :) Vôbec sa jej nečudujem, oči a srdce potešia nie len trávnaté vrcholky okolitých kopcov, machom porastené skaly, zmes listnatých a ihličnatých stromov, ale aj kde-tu po lúkach roztrúsené kolibky a salaše. Celé to korunuje útulná, veľmi pekne zariadená Chata pod Borišovom. Z vrchu Borišova (1510 m.n.m.) sú krásne výhľady do šíreho okolia – za dobrej viditeľnosti na najbližšiu Ploskú, hrebeň Veľkej Fatry, Malú Fatru, všetky naše Tatry a aj ostatné nižšie pohoria. Turčiansku kotlinu máte ako na dlani. Zaujímavosťou je aj výrazne červená „antuková“ hlina, ktorú som inde na horách ešte nevidela – hlinoznalci by asi vedeli povedať viac. :)

Ako sa k Borišovu dá dostať?

So zlepšujúcou sa kondičkou je človek schopný vidieť toho viac za kratší čas a to sa parádne hodí v takom peknom prostredí, kde je stále čo pozerať, prechádzať a či prebehnúť. Dopraviť sa pod Borišov je však relatívne časovo náročné, pretože sa nachádza uprostred Veľkej Fatry. Vedie k nemu viacero dolín – z Turca Belianska 9 km, Necpalská 11 km. Smerom od Ružomberka je to dlhočizná Ľubochnianska dolina 25 km a zo strany Liptovských Revúc vedie tiež viacero pekných trás.

Do Belianskej doliny sa dá dostať aj autom v prípade, že prenocujete na chate Havranovo - autobus vás dovezie len do obce Belá-Dulice, na začiatok doliny. V Necpalskej autom oficiálne bez špeci vstupenky nepochodíte, autobus vás vyhodí tiež na začiatku doliny, v Necpaloch. Ľubochnianskou som ešte nešla, takže presne neviem (treba zmeniť :) ), no vedie tam dosť dlhá asfaltka. Zo strany Liptovských Revúc je to dostupné autom i autobusmi a na výber sú krásne chodníky s výhľadmi, stúpajúce po lúkach priamo z dediny alebo aj trasa dolinou.

Pre zdatnejších hrebeňovkárov je možné dostať sa k Borišovu aj zo sedla Veľký Šturec na Krížnu a po hrebeni alebo Malý Šturec - cez Kráľovu studňu hrebeňom na Krížnu, Ostredok a Ploskú (23 km) – tadiaľto sa beží aj FatraRu(m)n. :)

Osobne mám tento rok zálusk na trasu: sedlo Malý Šturec – Kráľova studňa – Krížna – Ostredok – Ploská – Chata pod Borišovom s prespaním – druhý deň Malý Lysec – Lysec – Jasenská dolina – lúky nad Turč. Jasenom – až domov do Martina. :)

Najjednoduchšie si pozriete trasy a naplánujete výlet pomocou mapy.hiking.sk.

Okolie Borišova a Ploskej neznačenými chodníčkami z Necpalskej doliny, december 2014:
Takto vyzeral Borišov počas FatraRu(m)nu, november 2014:
Z Necpalskej doliny cez Chyžky a Ploskú na chatu, november 2009:
Z Necpalskej doliny cez Chyžky a Ploskú na chatu, júl 2012:
S krásnymi výhľadmi hneď z dediny - po žltej z Vyšnej Revúcej, do sedla Ploskej, cez Ploskú na chatu pod Borišovom a cez Borišov nadivoko do Havranova, október 2014:
Výhľady z vrcholu Borišova, december 2013:
Zopár panorám z okolia, ktoré fotil náš kamarát Miško Hudák v júli 2012:

A viete čo? Som šťastná, že som sa narodila práve v Turci, pretože je super mať z každej strany kúsok Raja „priamo nad nosom“. Viem, že vo svete existuje nespočetné množstvo nádherných kútov, ktoré stojí za to aspoň raz počas života navštíviť. Je mi jasné, že by nám ani 500 rokov na všetku tú krásu nestačilo ... no kým máme to šťastie byť tu, pokúsme sa tento náš čas využiť kvalitne a na maximum. Venujme sa sami sebe a druhým, buďme zvedaví a pozorní, robme veci a objavujme miesta, ktoré nám prinášajú radosť a uspokojenie. :)

Majte sa pekne,

Katka Janurka

P.S.: Budem veľmi rada, ak sa aj Vy podelíte s vaším výnimočným miestom, dáte nám tip na zaujímavý výlet a inšpirujeme sa tak spoločne k novým pekným zážitkom. :)
>
<
X
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2019 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová