Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Prvé dojmy: Vibram Fivefingers Trek Ascent

Autor: Petrík Dátum: 20.6.2016 Zobrazenia: 1220 x
Vibram Fivefingers Trek Ascent

Ako iste viete, na stránkach janurky.sk aj tyger.sk sa vo veľkej miere zaoberáme aj problematikou behu v minimalistickej či barefoot obuvi alebo úplne naboso. A s touto problematikou sa nesporne spája aj pojem Vibram FiveFingers. O tom, ako a prečo sa ku mne vlastne dostal jeden z ich nových modelov - Trek Ascent - sa dočítate v tomto článku. Odvtedy už ubehlo vyše pol roka, ale poriadne testovať tieto črievice som začal až nedávno. Jednak bola zima a nosil som inú obuv a jednak celá moja športová snaha bola medzičasom narušená zlomeninou nohy. V každom prípade, už som zase celkom fit a stihol som v Trek Ascentoch nabúšiť už prvých cca 150 km so 7000 výškovými metrami - a musím povedať, že si ich začínam obľubovať.

Vibram FiveFingers Trek Ascent

Konštrukcia
  • vnútorná podrážka: 4 mm polyuretán + vlnená vložka
  • medzipodrážka: nie je
  • podrážka: 4mm guma
  • zvršok: polyester + spandex
Podrážka MegaGrip
  • neporovnateľný grip na suchom aj mokrom povrchu
  • skvelý grip s dlhou životnosťou
  • optimálny pomer medzi stabilitou a ohybnosťou pre prispôsobenie terénu
Vibram Fivefingers Trek Ascent - podrážka MegaGrip

Toľko výrobca (us.vibram.com). Čo môžem povedať zatiaľ ja? V prvom rade musím podotknúť, že prsťáky sú mi veľké - možno aj o dve čísla. U klasických topánok to nie je na škodu, dokonca si aj také zvyknem kupovať. FiveFingers-y ale majú na nohe sedieť presne (ako druhá koža) - a keďže sa ich testovanie v rámci tyger.sk riešilo na diaľku, žiaľ, netrafili sme sa. Tento problém sa mi ale podarilo čiastočne obísť vlepením nastrihanej vložky do topánok do zadnej časti - síce to divne vyzerá :D, ale funkciu to plní pomerne dobre. Nabudúce už budem s veľkosťou FiveFingers múdrejší.

nesprávna veľkosť topánok

Grip

Pri prvom pohľade na podrážku sa mi nejako nechcelo veriť slovám výrobcu o jej neporovnateľnej priľnavosti. Odbehnuté kilometre ma však presvedčili. Aj napriek tomu, že postráda hlbší dezén, drží naozaj skvele. Zakúsil som v nich už zľadovatelý sneh v Západných Tatrách, mokré a bahnité cestičky v Strážovských vrchoch a Považskom Inovci, mokré lístie a trávu či strmé zbehy po hline a štrku. MegaGrip si za svojím menom stojí. Jediný terén, na ktorého skúšku ešte čakám, je tatranská žula.

Vibram Fivefingers Trek Ascent - podrážka MegaGrip

K priľnavosti určite prispieva aj celková ohybnosť podrážky, ktorá chodidlu umožňuje kopírovať terén, a hlavne samostatný pohyb prstov. Tie sa môžu nezávisle na sebe zaprieť do podkladu a zabrať napr. aj v blate, kde už by podrážka s podobným dezénom, ale neoddelenými prstami prešmykla.

Vibram Fivefingers Trek Ascent - detail prstovej časti

Komfort nosenia

Prvotný pocit bol trochu neobvyklý - predsa len asi prvýkrát, čo som mal niečo tuhé aj pomedzi prsty na nohách. Už len správne ich tam napasovať bol spočiatku problém. :D Po niekoľkých desiatkach kilometrov však podivné pocity prešli a momentálne už nepozorujem zásadný rozdiel oproti bežeckým sandálom alebo klasickej obuvi. Oproti iným uzavretým topánkam je však zásadný rozdiel v mieste na prsty do šírky. V FF sa môžu roztiahnuť bez obmedzenia, kdežto aj v mojich najširších minimalistických topánkach už po rokoch používania pociťujem nedostatok priestoru.

Vibram Fivefingers Trek Ascent - priestor na roztiahnutie prstov

Podrážka je tenká a výborne cítiť v chodidlách podklad - pri behu po väčšom štrku či skalách je to však dosť nepríjemné. Treba došľapovať opatrnejšie a väčšinou sa v Trek Ascent snažím takéto úseky obísť. Na ostatných druhoch terénov ale poskytuje výbornú ochranu v kombinácii s ohybnosťou a citom pre terén. Cesty tu rozoberať nebudem, tým sa tak či tak vyhýbam, ako sa len dá. :)

Čo sa týka celkového sadnutia na nohe, to nemôžem objektívne posúdiť, kvôli nadbytočnej veľkosti a vlepenej vložke, ktorá znižuje komfortnosť. Zatiaľ ešte stále nemám ani prstové ponožky, takže FF črievice nosím naboso. Doteraz som v nich bežal trasy do 20 km aj s navlhnutím či zmoknutím - ani náznak otlakov či odratia chodidla. Šnúrky s netradičným patentom držia veľmi dobre.

Vibram Fivefingers Trek Ascent

Jednu nevýhodu som však zaregistroval - veľmi hrejú a tým pádom sa mi v nich dosť potia nohy. A topánky potom STRAŠNE SMRDIA - hlavne v kombinácii s namoknutím či blatom. :D Ale ozaj strašne. Trochu pomáha ich preplachovať v čistej vode ... Niektoré materiály jednoducho fest nasávajú pachy a toto asi bude jeden z nich. Čo už ... :D Topánky sú často Katkou vysťahované (rozumej urgentne vyšmarené) z chodby von. :D Chcem si však do nich zaobstarať prstové ponožky a uvidím, či sa to zlepší. Vďaka hrejivosti môžu dobre poslúžiť v zimných a chladnejších mesiacoch v roku.

A ešte jedna vec - medzi prsty sa občas zvykne zachytiť tráva či lístie, hlavne po prebehnutí nejakým chriaštím. Niekedy sa zbadám, že bežím ovenčený steblom. :D

Vibram Fivefingers Trek Ascent

Očakávania

Doteraz som FiveFingers nebral veľmi do úvahy - od klasickej minimalistickej obuvi som prešiel na bežecké sandále. V zime som skúšal buď dovybaviť sandále externým zateplením alebo som behal v uzavretých topánkach. Postupne však zisťujem, že všetky moje staršie topánky sú mi už úzke a v sandáloch to v mokre či snehu nie je vždy to pravé.

FiveFingers však poskytujú kombináciu zavretej topánky a dostatku miesta na prsty + výborný grip - a tak začínam uvažovať o ich zaradení medzi "zimnú" bežeckú obuv. Som zvedavý, koľko kilometrov vydržia Trek Ascent. Ak sa osvedčia, zrejme vyskúšam aj iné modely FiveFingers.

Vibram Fivefingers Trek Ascent

Viac o Vibram FiveFingers si môžete prečítať v článku od Jaríka Jandúcha, ktorý má s nimi už oveľa väčšie skúsenosti.

Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová