Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Luna Origen - na zimných gumách aj v lete

Autor: Petrík Dátum: 23.05.2017 Zobrazenia: 1075 x
Luna Origen - podrážka

O podrážkach Vibram ste už asi počuli. Ale čo tak podrážka Michelin? Poďme si povedať niečo viac o Luna Origen.

Tieto sandále používam zhruba 7 mesiacov a aktuálne majú na tachometri cca 1000 km a 39000 výškových metrov. U všetkých klasických topánok, ktoré som mal možnosť doteraz skúsiť alebo vidieť vo svojom okolí, bola plus-mínus tisícka kilometrov horná hranica životnosti. Je tomu tak aj pri Origenoch?

Opotrebovanie

Ako som už spomínal, spodok podrážky je naozaj zo zimnej pneumatiky Michelin. Lepšie povedané, jej vrchnej vrstvy, bez vystužovacích kordov. A keďže takýto materiál je dimenzovaný na desaťtisíce kilometrov pri zaťažení stovkami kilogramov, na dezéne sandálí je aj po 1000 km len tažko badateľné zodratie. Posúďte sami podľa obrázku.

Luna Origen - podrážka

Celý plát podrážky je tvorený tromi vrstvami - pneumatikou, mäkkšou medzivrstvou a tenkou protišmykovou gumou. Následkom občasných zakopnutí predkom sandále sa to začalo trochu rozliepať. Áno - niekedy v sandáloch zakopnem, ale v drvivej vačsine to schytá len špica podrážky, pretože prsty sú prirodzene pred dopadom zodvihnuté dohora. Rozlepenie nie je vážne ani prekážajúce, ale predsa len to v dohľadnej dobe zlepím.

Luna Origen - rozliepanie

Pri topánkach by som štandarde ďalej rozoberal opotrebovanie zvršku - tu si budem musieť vystačit s popruhmi. Zo skúseností viem, že problematické bývajú len dve miesta - ukotvenie vpredu v podrážke a kríženie popruhov vzadu. Na Origenoch predný úchyt zatiaľ drží úplne v poriadku (na modeli Oso to pri podobnej nádielke kilometrov už začínalo odchádzať - viď tento článok). No a akurát pri aktuálnom fotení som si všimol na Origenoch, že jeden popruh je dosť načatý - doteraz mi neprišlo na um podrobnejśie to skúmať.

Luna Origen - opotrebovanie popruhov

O pevnosť v ťahu sa síce neobávam (tie popruhy sú OZAJ pevné), ale skúsim to niečím oblepiť alebo zašiť, aby som obmedzil odieranie.

Komfort nosenia

Origeny sú prekvapivo tažké, v mojej veľkosti (EU45) váži jedna 260 g - čo je porovnateľné s mnohými topánkami. Predsa len, tá pneumatiková guma má svoju hustotu.

Pomerne veľká vec bola správne nastaviť popruhy - na modeli Oso mi to trvalo zhruba 100 km a potom som už s nimi ani za mak nepohol. Nastavenie Origenov som ešte jemne ladil aj počas písania tohto článku a stále nemám pocit úplnej dokonalosti. Domnievam sa, že je to spôsobené tvrdosťou podrážky samotnej - tá sa potom málo ochotne prispôsobuje nohe a netoleruje drobné nezrovnalosti na popruhoch. Pri modeli Mono napríklad máte v placke presný odtlačok svojho chodidla po dvoch prechádzkach. Na Origenoch je aj teraz badateľný len poďla usadeného prachu.

Luna Origen

Drobné úpravy boli ešte potrebné v miestach, kde popruhy vytvárajú ostrejšie hrany - napríklad prelepenie jedného zo znakov leukoplastom, zostrihnutie protišmykových častí, pootáčanie popruhov medzi prstami či pretočenie popruhu držiaceho pracku - kuk obrázok. Toto píšem hlavne ako inšpiráciu - pokiaľ Vás niekde niečo odiera a uistíte sa, že to nie je nesprávnym nastavením, neváhajte z popruhov strihať, rezať, opaľovať, brúsiť, šiť, olepovať, ... Predsa len sa môže vyskytnúť nejaká drobná hrana či výčnelok, ktorý bude omínať, vadiť. A pritom môže stačiť jedno milimetrové strihnutie a všetko je zrazu ok. Pár konkrétnych tipov môžete nájsť aj tu.

Luna Origen - pracka popruhu

Ako veľkú výhodu by som vyzdvihol práve tvrdosť podrážky - výborne chráni chodidlo pred ostrými kameňmi ale zároveň poskytuje presnú spätnú väzbu nervovým zakončeniam. Akoby aj chodidlá mali oči - vždy presne vedia, na akom povrchu sú. Tento pocit sa vytráca s hrubšími a mäkkšími podrážkami - napr. Altra Lone peak 3.0. Naproti tomu pri tenkých (barefoot) podrážkach, ako Merrell Trail Glove či Fivefingers Trek ascent, to je niekedy na nervy na kamenistých chodníkoch Fatier či Tatier - plantárne fascie to dosť schytávajú

Grip

Výborný na akomkoľvek suchom povrchu - skaly, štrk, hlina, tráva. Mokré pevné povrchy pohoda, v blate samozrejme nič moc. V mokre je celkovo väčší problém v trení medzi nohou a podrážkou ako medzi podrážkou a podkladom - nie je to teda úplne komfortné, hlavne v členitých terénoch. Pri bežnej chôdzi či turistike to veľmi neobmedzuje/nespomaľuje, na preteky však do mokra sandále neobúvam.

Luna Origen - na nohách

Pre mňa osobne je obrovské čaro pozorovať správanie tej pneumatiky. Sklbuje totiž dve u bežných topánok takmer protichodné veci - tvrdosť a priľnavosť. Napríklad taká Inov-8 Roclite - na skale drží ako prilepená, ale na ceste ju zoderiete po pár desiatkach km. Michelinka však znesie odieranie na asfalte a zaroveň sa svojimi lamelami udrží aj v nastrmších kamenistých stúpniach.

A ešte jedna pikoška - Origeny držia prekvapivo dobre na ľade. :D Áno, nosil som ich aj v zime, nie však s holými nohami. Celkom dobre do nich fungujú prstové ponožky a mám ušité navyše ešte aj fleecové návleky (v podstate väčšie ponožky s oddeleným palcom). Na celodenné túry v mokrom snehu to však nie je. :D

Beh na Minčol 2016
Luna Origen v snehu
Celkový verdikt

Plusy:
  • tvrdosť podrážky/výborný grip (v rámci možností sandálí)
  • dlhá životnosť
  • pri diskusiách o podráźkach, môžete hrdo povedať: Michelin! :D
Mínusy:
  • ťažšie nastavenie popruhov
  • vyššia hmotnosť

Momentálne sa už však Origeny asi nevyrábajú v takomto prevedení, zrejme budú nahradené modelom Origen 2.0. Podľa obrázkov vyzerajú skôr z letnej pneumatiky - a tie používajú tvrdšie zmesi ako zimné. Aktuálne modelové rady môžete nájsť tu.

Luna Origen

Odhliadnuc od polemiky o tom, či sú sandále dobrá obuv na behanie a turistiku (a ja som presvedčený o tom, že áno), sú zatiaľ Luna Origen to najlepšie spomedzi sandálov, čo som kedy videl. Robustné, pevné, odolné a zároveň poskytujúce nohe voľnosť a spätnú väzbu. A ... MICHELIN! :D

Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
25-05-2017 10:20

Ahoj, zaujímalo by ma v čom sú lepšie ORIGEN oproti OSO(grip, tvrdosť, hmotnosť) .
25-05-2017 13:37

Ahoj, v gripe nevidím nejaký zásadný rozdiel, snáď len na ľade sú Origeny trochu lepšie (čo asi nie je moc relevantný povrch pre sandále). Jednoznačne lepšie sú Origeny v trvanlivosti, pri tisicke km boli Oso v horšom stave aj zodratím aj trhaním v okolí štupľa. V Oso je viac cítiť ostré kamene, v Origenoch sa dá poskakovať po čomkoľvek. Hmotnosť je vyššia pri Origenoch, pocitovo tak o 30 - 40 percent. Ale upozorňujem, že sa tu bavíme o Oso jednotkách. Teraz nedávno vyšiel model Oso 2.0 a ten podľa mňa vyzerá dosť drsne - už len čakám, kedy ho uvidím na živo.
26-05-2017 09:20

Fungujem v MONO MGT druhý rok, čo sú podľa mňa výborné sandále na chodenie či už do mesta alebo do Fatier/Tatier. Ale na behanie po ostrejšej kamennej frakcii sú už moc mäkké a tenké. Tak som uvažoval čo s tým a ktorý model 2.0 vybrať: - OSO 2.0 majú 260g / 13+4,5mm čo je už dosť hrubé aj ťažké, - OSO Flaco 2.0 majú 200g / 7+4,5mm boli dlho jasným favoritom až do prečítania tejto recenzie, - ORIGEN 2.0 majú 244g / 13mm čiže hrúbka ešte v norme, síce vyššia hmotnosť, ale ak budú žehliť ostré kamene tak mi to až tak vadiť nebude.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová