Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Úpravy sandálí Luna

Autor: Petrík Dátum: 14.12.2016 Zobrazenia: 994 x

Kamarát ma jedného dňa poprosil, či mu urobím "z vychádzkových sandálí trailové bežecké". Čo konkrétne mal na mysli? Jednalo sa o model Luna Mono s tzv. "lifestyle laces". Kto sa v tejto problematike neorientuje, v niekoľkých riadkoch to vysvetlím.

O performance laces si môžete prečítať na stránke výrobcu tu, o lifestyle laces zase tu. U lifestyle absentuje "tech strap", čo je veľmi honosný názov pre kus popruhu so suchými zipsami, ktorý sa upína okolo členku a pomáha držať hlavný popruh na päte. Tento hlavný popruh je u lifestyle navyše elastický - čo sa hodí pri rýchlom a častom vyzúvaní a zobúvaní, a je to pohodlné pri chôdzi po rovnom povrchu, napr. v meste. Problém však nastáva pri použití lifestyle laces v teréne, pretože pri chôdzi/behu do kopca to umožňuje vysúvanie nohy dozadu asi o 1 cm. Chodidlo je potom mimo správnej polohy voči podrážke.

Kamarát však pri kúpe zamýšľal hlavne trailové použitie, takže to, že sa mu nakoniec dostali lifestyle laces, bolo dosť nešťastné. Pritom model Mono by štandardne mal mať performance laces - mám pocit, že práve v dobe kúpy sa na Slovensko dostala nejaká neštandardná dávka sandálov Luna, kde to ani nebolo priamo uvedené. To však ale nie je podstatné, vráťme sa k našim konkrétnym Mono.

Ďalším nedostatkom bolo, že nedobre odhadol veľkosť a postupne zistil, že sandále sú vpredu zbytočne dlhé a prečnievajú pred nohu. Mám pocit, že toto je dosť rozšírený problémik, lebo väčšinou máme zafixované z klasických topánok, že radšej trochu väčšie ako menšie. Moje aj Katkine Oso dopadli rovnako - po usadení chodidla sme obaja zistili, že sú zbytočne veľké.

Takže kamarátova požiadavka v preklade bola - sandále zmenšiť a upraviť popruhy na použitie v teréne. A ako sa to dá? Relatívne jednoducho. :) Za prvé potrebujeme vedieť, o koľko sa vlastne majú skrátiť. Ak už majú sandále nejakú tú stovečku kilometrov za sebou, stačí sa na ne pozrieť - je zrejmá vytlačená silueta prstov. A to je práve tá správna poloha chodidla v ktorej drží. Potom stačí predkresliť nový obrys tesne popred siluety prstov, zobrať ostrý nožík/orezávatko a šmyk. Resp. šmyk, šmyk, šmyk, šmyk, šmyk - ak je to tvrdší model. :D Na Mono mi stačili tri. *lol*

Luna Mono - orezanie
Luna Mono - orezanie
Tu je vidno aj siluetu prstov a predkresnený tvar

Samozrejme tvar po orezaní nie je úplne ideálny, preto prichádza ďalší krok - obrúsenie. Ja som použil dvojkotúčovú elektrickú brúsku, akú nájdete snáď v každej domácej dielni. Určite sa dá použiť aj "flexka", pásová či vibračná brúska, prípadne aj kus šmirgľa a spraviť to ručne. Akurát to bude dlhšie trvať.

Luna Mono - zbrúsnie
A hrubý tvar sa nám výrazne zjemnil ...
Luna Mono - zbrúsnie
... ako od výroby :)

No a čo s tým elastickým popruhom? Ideálne zachovať čo najviac pôvodnej konštrukcie a zároveň zabrániť naťahovaniu. Použil som nasledovné riešenie:

Luna Mono - premostenie elastického popruhu

Z vonkajšej strany som našil kus nylonového popruhu - šitý je hlavne na koncoch, tá elastická časť sa veľmi ťažko prepichuje. Vo výsledku sa nezmenilo nič, čo sa dotýka samotného chodidla, ale guma sa už viac nemá kam naťahovať.

Luna Mono - premostenie elastického popruhu

A takto to vyzerá dokončené - nemal som čistočierny popruh, tak mi snáď bude odpustené. :D Však on sa časom zašpiní. *lol*

Tak... dúfam, že sandále budú kamarátovi slúžiť ešte lepšie, ako predtým. :) A ak náhodou máte podobné problémy s Lunami - už viete ako, stačí sa len poobzerať po vhodnom náradí. A ak si netrúfate - dajte vedieť. ;)

Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová